PAŁAC WĄSOWO – PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI WALOR

Pozostały wspomnienia, 296 przywiezionych prac, cisza, spokój i żal, że tak szybko wszystko się skończyło… Jak co roku w okresie wakacji letnich – Pracownia Walor, której opiekunem artystycznym jest pani Ewa Tomas-Modlich, udała się na swoje kolejne – 11 tym razem „twórcze szaleństwa”. W terminie od 30.07.2023 do 05.08.2023 grupa 33 uczestników zajęć, wraz z opiekunami panią Małgorzatą Piszczek oraz Iwoną Dragą cieszyła się pobytem w malowniczym i tajemniczym Pałacu Wąsowo w miejscowości Kuślin koło Poznania. Architektura dziewiętnastowiecznego pałacu, neoklasycystycznego dworku Sczanieckich,  ogromny park z starymi lipami oraz kryjącymi tragiczną historię- dębami, nastrajały wszystkich do bardzo czynnego wypoczynku, do tworzenia szalonych, nietuzinkowych i wspaniałych kompozycji: malarskich, fotomontażowych, przestrzennych, rysunkowych jak i dzieł związanych z projektowaniem starych ubiorów, kostiumów, nakryć głowy. Wszystkie prace, wszystkie tematy wykonywane w trakcie trwania pleneru ściśle związane były z zastanym miejscem, z jego ciekawą historią, ludźmi, którzy w tej historii zapisali się „wielkimi literami”. Nie zabrakło czasu na zwiedzanie, zabawy integracyjne, chwile dla siebie no i oczywiście burzę mózgów- po raz pierwszy grupa miała okazję wniknąć w „serce dzieła sztuki” czyli stworzyć własną wersję- znanego dzieła danego artysty tzn. wziąć udział w zabawie „żywe obrazy”. Pomysłowość ludzka nie zna granic- oprócz świetnej atmosfery, radości z działania, wszyscy mogli zobaczyć jak fantastycznie poradzili sobie z trudnym jak na pierwszy raz zadaniem, oraz jak – z „niczego” można stworzyć „coś” i być dumnym z tego co się osiągnęło. Okazało się również iż do świetnej zabawy nie zawsze potrzebne jest błękitne niebo i bijące po oczach słońce, ważne żeby to słońce było w nas, żeby nie gasło nawet wtedy kiedy musimy radzić sobie z „chmurami”. Uśmiech, życzliwość, wytrwałość towarzyszyła wszystkim, zaś- fantastyczna atmosfera i wspaniałe, powstałe dzieła przyczyniły się do tego iż tegoroczny plener pozostanie na długo w pamięci i na pewno- dla tych którzy znaleźli się na nim pierwszy raz stał się niezapomnianym wakacyjnym, innym przeżyciem. Pozostaje już teraz tylko czekać na wystawę – zapraszamy! Będzie co oglądać i wspominać…!