IX PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI PLASTYCZNEJ GiR-a 2019

IX PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI PLASTYCZNEJ GiR-a 2019

W ostatnim tygodniu lipca 2019 u podnóża ruin Zamku Tenczyn odbył się IX Plener Artystyczny Pracowni Plastycznej GiR-a pt. “Zamek Tenczyn w kolorach tęczy”. Motywem przewodnim prac plastycznych, 12-osobowej grupy dziewcząt pod opieką pań Marzeny Butyłkin i Milady Więckowskiej, były oczywiście baszty, wieże i mury zamkowe w różnych interpretacjach i ujęciach, wykonywane w naturze i z natury. Powstały szkice architektoniczne wybranych fragmentów budowli, które przetworzone były następnie, jak każe tradycja pracowni, na język grafiki, w postaci matryc kolograficznych (do odbicia po powrocie w MDK). Przy użyciu kolorowych pasteli i farb temperowych wykonane zostały fantazyjne wizje zamku “w tęczy” czystych, soczystych barw. A w kolejnej wizji, kartki pogniecione i zafarbowane herbatą, stały się tworzywem do oddania chropowatej, spękanej faktury starych murów zamkowych.

Oczywiście te plastyczne interpretacje zamku rozpoczęły się od jego zwiedzania i poznania historii rodu Tenczyńskich. Oprócz obejścia okolic  zamku, odbyła się jeszcze piesza wycieczka do Tenczynka przez Tenczyński Park Krajobrazowy, z odpoczynkiem przy Stawie Wrońskim, który stał się inspiracją do wykonania “wodnych” akwareli. Na zakończenie pleneru odbyły się warsztaty twórcze, będące plastyczno-taneczno-słowną opowieścią o swobodnej formie artystycznej,  przygotowaną w trzech osobnych grupach, w oparciu o muzykę i tekst piosenki Grzegorza Turnaua “Tenczyn – Tamta epoka”.  

Wybrane zdjęcia można już zobaczyć na naszej stronie internetowej, a wystawę prac zaprezentujemy w październiku w naszym Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku.

GALERIA