IV RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY “PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI”

IV RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY “PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI”

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W dniach 6-7 kwietnia odbył się w naszym mieście IV RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY „PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI” współfinansowany przez Miasto Rybnik.Organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest Stowarzyszenie Społeczno-kulturalne „IZART”.Działania festiwalowe wsparły rybnickie placówki kulturalne i oświatowe: Teatr Ziemi Rybnickiej, Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach i Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku.

Już po raz czwarty nasze miasto stało się barwnym ośrodkiem teatralnym, do którego w tym roku zawitało 12 grup teatralnych z całej Polski: Teatr „Miodzio” i „Małe Miodzio” z Raciborza, teatr „Fika” ze Świerklan, teatr „Zaczarowana chata” z Rud Raciborskich, teatr „Na cztery łapy” z Marklowic, teatr „Świetlik” z Lysek, teatr „Bambino” z Sosnowca, teatr „Bajdurek” z Rzeszowa, teatr „Alis” z Wrocławia, teatr „Pierot„ ze Świdnicy, Teatr lalkowy „Bajki i baśni” z Bielska-Białej, teatr „Flug” i teatr „534” z Kędzierzyna – Koźla. Przez dwa dni na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej młodzi aktorzy prezentowali spektakle realizowane w różnorakiej konwencji teatralnej o różnej tematyce począwszy od baśniowej, przez etniczną do poetyckiej.

Prezentacje grup teatralnych zapowiadali i przedstawiali w formie krótkich etiud aktorzy z teatru „Supeł” z Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Każdy teatr miał przydzielonego opiekuna, który wspierał instruktorów, udzielał informacji i pomagał w przygotowaniu do spektaklu. Po prezentacjach konkursowych wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach teatralnych :”Ciało, ruch, słowo, lalka”, gdzie mogli poznać nowe techniki teatralne. Instruktorzy natomiast wzięli udział w omówieniu spektakli prowadzonych przez jurorów i warsztatach teatralnych z zakresu reżyserii. Dodatkową atrakcją były dwa spektakle pozakonkursowe: zabawna opowieść „A niech to gęś kopnie” w wykonaniu teatru „Supełek” z Boguszowic – pierwszego dnia festiwalu i spektakl w konwencji teatru ruchu „Gerda” w wykonaniu teatru Manhattan New Generation z Jaworzna- drugiego dnia festiwalu.

W tym roku prezentacje były na tak wysokim poziomie, w związku z tym komisja oceniając w składzie:

  • Agnieszka Radzikowska – aktorka teatru Wyspiańskiego w Katowicach

  • Dariusz Wiktorowicz – aktor teatralny i filmowy, reżyser

  • Michał Sabat – wieloletni instruktor teatru ruchu i pantomimy postanowiła docenić i nagrodzić każdy z prezentowanych spektakli.

Drugą komisją oceniającą było tzw. „ jury dziecięce”, skład którego tworzyły:

teatr „Pacynki”, teatr „Pętelka”, teatr „Dratewka”, teatr „Fik Mik”, teatr „Na cztery łapy”, Teatr „Miodzio”, Teatr „Małe Miodzio”, teatr „Zaczarowana chata” i teatr „Supełek”.

Na czas imprezy powołana została grupa dziennikarska reprezentowana przez uczniów z koła dziennikarskiego z Liceum Ogólnokształcącego Nr 5, która oglądała spektakle konkursowe i redagowała gazetką festiwalową.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ponad 500 uczestników i widzów. Na sali widowiskowej gościliśmy najmłodszych widzów – przedstawicieli rybnickich przedszkoli,którzy z zaciekawianiem oglądali prezentacje teatralne.

„Przestrzeń Wyobraźni” przebiegała w radosnej i twórczej atmosferze, która potwierdza , że rybnicki festiwal nie tylko edukuje młode pokolenie ale także jest miejscem w którym zawiązuję się teatralne przyjaźnie i coraz więcej zespołów odwiedza Rybnik – miasto sprzyjając młodym artystom.

GALERIA

FILM