Młodzi artyści z Pracowni Plastycznej Creatio tradycyjnie spędzili razem dwa ostatnie tygodnie sierpnia. W tym roku miejscem spotkania i działania była Skandynawia, a dokładnie Dania.
Odbył się tam nasz XXVI Interdyscyplinarny Plener Artystyczny „HYGGE NAD WYDMAMI”. Od dwudziestu sześciu lat te letnie europejskie podróże łączą twórczą przygodę i życiowe wyzwania.
Malownicze Królestwo Danii zachwyciło nas niepowtarzalnym klimatem i krajobrazami. Wypoczywaliśmy i tworzyliśmy na zachodnim wybrzeżu Jutlandii nad Morzem Północnym, w otoczeniu wydm, traw, piasku, słońca, wiatru i morza i te elementy były inspiracją do działań artystycznych.
Znalazły się wśród nich warsztaty plastyczne, muzyczne, filmowe, fotograficzne, graficzne, prezentacje multimedialne, ogniska, gry i zabawy.
Ważną częścią pleneru było odkrywanie duńskiej tradycji i współczesności – klocków Lego, historii Wikingów, miast i miasteczek, nowoczesnego designu i baśni Andersena, a także filozofii życia – hygge.
Zobaczyliśmy park rozrywki Legoland, latarnię morską w Blåvand, najstarsze duńskie miasto Ribe, Muzeum Wikingów i Morze Wattowe, Kamienie runiczne w Jelling, zabytkowy młyn w Skjern, najwyższą wydma w Danii Blaabjerg Stenen, fiord Ringkøbing. Podziwialiśmy również niesamowite prace artystów na Międzynarodowym Festiwalu Rzeźb Piaskowych.
Pod koniec pleneru przenieśliśmy się na wschodnie wybrzeże Danii, nad Morze Bałtyckie do Kopenhagi. W stolicy Danii zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, czytaliśmy baśnie Andersena przy pomniku Małej Syrenki, spacerowaliśmy w zachodzącym słońcu malowniczym nabrzeżem Nyhavn, wieczorami kontynuowaliśmy nasze działania plastyczne, śpiewaliśmy i finalizowaliśmy nasze filmowe projekty.
Owocem tych dwóch intensywnych tygodni jest przepiękna kolekcja prac dzieci i młodzieży; batików, grafik, fotografii, rzemiosła artystycznego, obrazów i filmów.
Będzie je można zobaczyć na wystawie poplenerowej pod koniec października.
„Plener odbywał się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA”.