„KOLOROWE…BYCIE RAZEM”- WERNISAŻ PRACOWNI WALOR

14 listopada 2021 r. 18.00 w budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku przy ulicy Chabrowej 7 odbył się (po rocznej przerwie) interesujący i nietuzinkowy wernisaż Pracowni Walor. W ciepłej, kolorowej atmosferze listopadowego wieczoru oglądać można było urozmaicone w technikach plastycznych, wykonane pod okiem opiekuna pani Ewy Tomas-Modlich, prace uczestników koła plastycznego Pracowni Walor. Wśród dużej ilości kompozycji graficznych (linoryty kolorowe i czarno-białe ), rysunkowych, malarskich, kompozycji z ceramiki i z tkanin podziwiać można było prawie 200 prac przywiezionych z tegorocznego, tygodniowego, letniego pleneru artystycznego, który odbył się na Zamku Kliczków w Borach Dolnośląskich. W pracowni, korytarzu budynku zapachniało latem, zielenią traw, drzew, można było „usłyszeć” rechot żab, pianie kogutów czy pohukiwanie sów, wszystko za sprawą oryginalnych prac o tematyce pejzażu- wykonanych z różnej grubości zielonych sznurków, prac z ceramiki, z tkanin i tuszy. Przyroda nierozerwalnie łączy się też z architekturą stąd nie zabrakło dzieł związanych z bryłą Zamku Kliczków, jego detalami. Interesujące były również prace inspirowane wnętrzami, pomieszczeniami, w których uczestnicy pleneru mogli swobodnie działać oraz kompozycje w technice kolaż – symbolizujące atmosferę panującą w pokojach zamkowych. Dużą uwagę skupiły na sobie deski do krojenia, na których przedstawione zostały projekty starych, rustykalnych drzwi czy dużych rozmiarów abstrakcja nosząca tytuł „Radość bycia razem”. Wśród realistycznych wypowiedzi plenerowych, znalazły się również motywy zaczerpnięte ze starych ceramicznych kafli, dzieła w postaci martwych natur  czy prace przedstawiające ekspresyjne lalki teatralne. Kolorytu wystawie dodała jak zwykle instalacja świetlna pod tytułem „Anioły i wrota do raju”. Na dużych, miodowych kartonach pojawiły się białe sylwety aniołów, ażurowe wrota, a także wykonane na bazie parasoli formy przestrzenne. Całość połączona została białym sznurem. Motyw „sznurkomani” można było zauważyć również w zaprezentowanej zaproszonym gościom prezentacji multimedialnej. Szczególnie wyróżniającym się uczestnikom zajęć Pracowni Walor pani Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury wręczyła nagrody. Oprócz uczty dla ducha przygotowana była pyszna uczta dla ciała. 14 listopada 2021 roku wreszcie mogliśmy „Kolorowo cieszyć się… byciem razem”.