WAKACYJNY PLENER ARTYSTYCZNY – PRACOWNIA PLASTYCZNA CREATIO

WAKACYJNY PLENER ARTYSTYCZNY – PRACOWNIA PLASTYCZNA CREATIO

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

WŁOCHY
TOSKANIA, RZYM i WIEDEŃ

20 sierpnia – 1/2 września 2023

LA DOLCE VITA .

Na początku września zakończył się ostatni z tegorocznych wakacyjnych plenerów Młodzieżowego Domu Kultury. Była to dwutygodniowa podróż artystyczna Pracowni Plastycznej Creatio kontynuowana nieprzerwanie każdego lata od 28 lat. W plenerze  wzięła udział grupa 45 osób – dzieci, młodzieży, studentów i opiekunów. 

Kierunkiem tegorocznego wyjazdu były Włochy, dokładnie Toskania i Rzym a po drodze austriackie Alpy i Wiedeń.  Włochy powitaliśmy pierwszego dnia świtem na plaży na zachodnim wybrzeżu kraju nad Morzem Liguryjskim. Zakończyliśmy ostatniego dnia zachodem słońca i nocą na plaży na wschodnim wybrzeżu kraju nad Morzem Adriatyckim.

 Od strony sztuki było to spotkanie z wielkimi artystami takimi jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael, Botticelli, Klimt czy Brunelleschi. Zwiedziliśmy wielkie światowe muzea – Galerię Uffizi we Florencji, Muzea Watykańskie w Rzymie, Muzeum Leonarda da Vinci i Muzeum Belweder w Wiedniu.

Chłonęliśmy atrakcje urokliwych wiosek i miasteczek toskańskich ale też „przedeptaliśmy” wzdłuż i wszerz ulice Florencji i Wiecznego Miasta.

Spróbowaliśmy kąpieli w antycznych źródłach termalnych Bagno Vignoni, zobaczyliśmy gospodarstwo ekologiczne Castello Vecchio w którym produkuje się oliwę, podziwialiśmy Volterrę, przeszliśmy alpejski wąwóz Mauthern Klamm i bawiliśmy we włoskich i austriackich Aquaparkach.

Był to  intensywnie spędzony czas w dobrym gronie i z doświadczonymi liderami. Zajęcia artystyczne dotykały prawie każdej dziedziny sztuki.

Mieliśmy malarstwo plenerowe i zajęcia rysunkowe, zajęcia fotograficzne nawiązujące do historii fotografii w magazynie „Vogue”, zajęcia graficzne z nadrukami tematycznymi, sztukę tkaniny w japońskiej technice „kinusaiga”, spotkania muzyczne wokalno-instrumentalne, taneczny flash mob nocą w Sienie, fashion show „METgala by Creatio” oraz warsztaty filmowe oparte o historie słynnych kochanków w literaturze europejskiej. 

Pięknym zwieńczeniem naszych interdyscyplinarnych działań Creatio happening artystyczny „Muzyka Ciszy” w teatrze Andrea Bocellego Teatro del Silentio w Lajatico.   

Był to niezapomniany czas dla nas wszystkich.

Zdjęcia, filmy i obrazy z tego czasu pokażemy na wystawie poplenerowej 22 października w MDK.


GALERIA