PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE 2018

PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE 2018

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

12 czerwca 2018 w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży WIELCY ZNANI I NIEZNANI. Była to 15 edycja konkursu plastycznego organizowanego prze Młodzieżowy Dom Kultury od 1999 roku. Główną ideą konkursu jest wspólna podróż po świecie sztuki i artystów. Uczestnicy poznają nowego artystę i za pomocą swoich obrazów dzielą się wiedzą na jego temat.

Impreza ta od kilka lat odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rybnika, Śląskiego Kuratora Oświaty i Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.  

Uroczystości rozdania nagród towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej. Zaprezentowana kolekcja prac plastycznych z całego świata pozwala poznać odmienne tradycje, korzenie i wartości kulturowe dając jednocześnie możliwość zauważenia tego co łączy wszystkie dzieci; artystyczne widzenie świata, wyjątkową wrażliwość wizualną, szczególną fantazję i talent, które są niezależne od miejsca na ziemi, wieku, koloru skóry i religii. Sztuka stała się w tym przypadku naturalnym językiem wszystkich małoletnich artystów .

Tytuł tegorocznego biennale WILLIAM TURNER – SŁOŃCE WE MGLE nawiązujący do twórczości angielskiego malarza zainspirował młodych artystów z 28 krajów . Na konkurs nadesłano 3040 prac z Polski, Turcji, Węgier, Chin, Rosji, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Indonezji, Bułgarii, Singapuru, USA, Ukrainy, Litwy, Korei, Słowacji, Mołdawii, Rumunii, Estonii, Słowenii, Czech, Łotwy, Sri Lanki, Armenii, Chorwacji, Tajlandii, Azerbejdżanu i Uzbekistanu.

Jury złożone z młodzieży Pracowni Plastycznej CREATIO  wyłoniło grono 153 laureatów i finalistów, których prace zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej. Spomiędzy nich wybrano 64 prace, których autorom przyznano 32 nagrody i 32 wyróżnienia.

Na uroczyste podsumowanie konkursu wzbogacone prezentacjami muzycznymi, filmowymi i tanecznymi przyjechali laureaci z różnych zakątków Polski i z zagranicy. Oprócz naszych rodzimych finalistów gościliśmy w Rybniku artystów z Białorusi i z Czech.

W czasie uroczystego podsumowania nagrody i wyróżnienia dla zwycięzców wręczyli Katarzyna Fojcik Naczelnik Wydziału Edukacji Miasta Rybnika, Michał Wojaczek Dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej i Barbara Zielińska Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Wystawę prac XV  Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży WILLIAM TURNER – SŁOŃCE WE MGLE można będzie oglądać w teatrze do 20 sierpnia br.

GALERIA

PRZESŁANIE ZE ŚWIATA