“SKANDYNAWSKA SAGA” INTERDYSCYPLINARNY PLENER ARTSYTYCZNY PRACOWNI “CREATIO”

“SKANDYNAWSKA SAGA” INTERDYSCYPLINARNY PLENER ARTSYTYCZNY PRACOWNI “CREATIO”

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a nie będę mógł zapamiętać.

Zaangażuj mnie do działania, a zrozumiem!

Po raz kolejny stare indiańskie przysłowie było mottem pleneru artystycznego pracowni plastycznej „Creatio” z Młodzieżowego Domu Kultury pod kierunkiem Aldony Kaczmarczyk-Kołuckiej. Jubileuszowy – dwudziesty z kolei plener –  był jednocześnie pierwszą częścią skandynawskiej sagi zaplanowanej jako kilkuletni projekt interdyscyplinarny.

Czterdziestka wychowanków pracowni spędziła 2 tygodnie w środkowej Szwecji nad jeziorem Vattern.Przestrzeń i przyroda Północy była tematem, inspiracją i tłem codziennych działań z dziedziny plastyki, muzyki, filmu, grafiki, teatru, sportu i kultury.Bliskość wody, błękit północnego nieba i nieskażona natura wzbogacały wyobraźnię i kreatywność młodych artystów. Obserwowali i malowali rybackie miasta w  plenerze, tworzyli filmy i teledyski oparte na moty-wach barwnych i muzycznych, kreowali fascynujący świat japońskiego Koi-nobori,  eksperymentowali z drukiem w stylu etiopskiego Suri, konstruowali  kompleksy architektoniczne za pomocą klocków Kapla, poznawali tajemnice rysunku perspektywicznego i tworzyli wspólnie ogromne mandale. Historia muzyki, odkryć geograficznych i świat starego filmu były splątane z warsztatami fotograficznymi i wyzwaniami muzycznymi.

Nie zabrakło jak zawsze wycieczek, wypraw i zwiedzania różnych regionów Szwecji.  Poznaliśmy stolicę Szwecji – Sztokholm z przepię-knym Stary Miastem, odwiedziliśmy imponujące muzeum okrętu „Waza” i fascynujące Muzeum Sztuki Nowoczesnej,  najpiękniejszy szedzki zamek Läcko,  historyczne portowe miasta Mariestad, Eksjo i Jönköping.Przed rejsem powrotnym  zatrzymaliśmy się w Alles Stenar  „szwedzkim Stonhenge” kręgu kamiennym z czasów Wikingów. Dało nam to czas  na refleksję i pozwoliło na moment  zatrzymać ulatujące chwile i kończący się plener.   

 W październiku odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej.

GALERIA