PODSUMOWANIE PLENERU PRACOWNI “CREATIO” 2017

W sobotę 7 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku miało miejsce kolejne barwne spotkanie artystyczne.

Odbywał się tutaj wernisaż wystawy XXI Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego Pracowni Plastycznej CREATIO. Młodzi artyści, którzy na wystawie pokazali swoje prace miesiąc wcześniej wrócili ze swojego  dorocznego letniego pleneru. Artystyczne wyjazdy tego typu organizowane przez pracownię od 1995 roku, przeznaczone są wyłącznie dla uczestników zajęć i mają miejsce się w różnych zakątkach Europy

Organizacją wernisażu, instalacją całej wystawy i przygotowaniem poczęstunków zajęli się młodzi wychowankowie pracowni – uczestnicy tegorocznego pleneru.

Spotkanie to zatytułowane „Magia Południa” było formą artystycznego reportażu dotyczącego 2 intensywnych tygodni spędzonych przez młodocianych artystów we Francji i Hiszpanii. .

W pierwszej części zebrani goście mieli możliwość  oglądnięcia filmowych klipów ilustrujących różnorodne działania plenerowe – od typowo kreatywnych zajęć takich jak tańce, pokazy mody czy przedstawienia teatralne aż do przykładów życia codziennego w kilkudziesięcioosobowej grupie. Poznali także motywy tematyczne i  muzyczne towarzyszące tegorocznemu wyjazdowi pracowni.

Pięknym podsumowaniem całości  była prezentacja multimedialna, która „przeniosła” wszystkich w południowe gorące klimaty.

Następnie dokonano uroczystego otwarcia wystawy plastyczno-fotograficznej. Można było na niej zobaczyć prace malarskie „Współczesne parafrazy dawnych mistrzów”, portrety fotograficzne „Ombre et Lumiere”, rysunki z cyklu „autoportret symetryczny”, prace z zakresu tkaniny artystycznej,  ręcznie dekorowane kamienie oraz prace z dziedziny druku eksperymentalnego „Raubdruckerin” inspirowanego berlińską sztuką uliczną. Wielkim zainteresowaniem cieszył się cykl zdjęć dużych formatów ilustrujący kostiumy teatralne inspirowane zjawiskami atmosferycznymi, krajobrazami arktycznymi    i miejscami lub motywami muzycznymi.

Rodzice z uwagą czytali streszczenia wykładów plenerowych oraz włączyli się w tworzenie wspólnego wieloformatowego rysunku będącego częścią większego i długoterminowego projektu pracowni pt. „Szczęście”.

FILM (wernisaż)

FILM (plener)