MIĘDZYNARODOWE SUKCESY WYCHOWANKÓW PRACOWNI GiR-a

MIĘDZYNARODOWE SUKCESY WYCHOWANKÓW PRACOWNI GiR-a

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

5 października 2017 roku na Słowacji odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji Międzynarodowego Karpackiego Biennale Grafiki, w którym uczestniczyły reprezentantki Pracowni Plastycznej GiR-a: Wiktoria i Marlena wraz z prowadzącą pracownię Miladą Więckowską. Każda edycja konkursu organizowana jest przez inne państwo z karpackiego kręgu (Węgry, Słowacja, Rumunia, Ukraina i Polska) dlatego tym razem organizatorami byli przedstawiciele Wyhorlackiego Oświatowego Muzeum w Humennem. Zadaniem uczestników było przedstawienie piękna swego regionu, tradycji, życia ludzi i ich pragnień w kontekście tego, że tak wiele nas łączy, a artystyczny przekaz jest naszym wspólnym językiem.

         Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień poprzedziło otwarcie wystawy prac składającej się 240 czarno-białych i kolorowych grafik wykonanych przez wyróżnionych uczestników w różnych tradycyjnych i kombinowanych technikach. Z pracowni GiR-a do udziału w wystawie zakwalifikowały się prace 18 wychowanków, wyróżnienia otrzymały Karolina Bernacka i obecna na finale Marlena Kostrzewa, a nagrodę również osobiście odebrała Wiktoria Siedlecka.

         Następnego dnia specjalną atrakcją dla zaproszonych laureatów konkursu była wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, gdzie można było zapoznać się z historią rodziny słynnego artysty i jego drogą życiową, a przede wszystkim zobaczyć unikatowe prace graficzne, w sposób tematyczny przedstawiające całokształt twórczości króla pop-artu.

         Wystawa prac Karpackiego Biennale Grafiki w Humennem zakończy się 3.11.2017, a następnie kolejno będzie prezentowana w miastach partnerskich: w ukraińskim Użhorodzie (10.11. – 12.12.2017), w węgierskim Egerze (19.12.2017 – 15.01.2018) oraz w polskim Przemyślu  (25.01 – 25.02.2018). 

GALERIA