POPLENEROWY WERNISAŻ PRACOWNI CREATIO 30.10.2022

W niedzielę 30 października w naszej placówce odbył się wernisaż wystawy poplenerowej pracowni plastycznej Creatio. To barwne wydarzenie było wizualną dokumentacją XXVI Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego HYGGE NA WYDMACH. Młodzi artyści z Creatio tradycyjnie spędzili razem dwa ostatnie tygodnie sierpnia. W tym roku miejscem działania była Dania.

Organizacją wernisażu, instalacją całej wystawy i przygotowaniem poczęstunków zajęli się młodzi wychowankowie pracowni – uczestnicy tegorocznego pleneru. Na początku goście wysłuchali nastrojowego koncertu wokalno-instrumentalnego w wykonaniu wychowanków pracowni. Następnie Dyrektor MDK pani Barbara Zielińska powitała gości i wręczyła nagrody dla najaktywniejszych i wyróżniających się uczniów w roku szkolnym 2021/22. Wprowadzeni w klimat widzowie, obejrzeli filmowy reportaż z pobytu w Danii oraz teledyski stworzone przez uczestników pleneru. Po uroczystym rozdaniu dyplomów otwarto wystawę plastyczno-fotograficzną. Można było na niej zobaczyć prace malarskie „Ilustracje do baśni H.Ch. Andersena”, portrety fotograficzne „Skrzydła wiatru”, niezwykle barwne tkaniny i papiery czerpane zdobione tradycyjną techniką batiku, rysunki i interdyscyplinarne projekty „Moja wieża Babel” oraz imponującą grafikę – linoryt ogromnych rozmiarów wykonany wspólnie przez 40 uczestników. Wielkim zainteresowaniem cieszył się zestaw uroczych drewnianych domków wykonanych na bazie znalezionych na wydmach kawałków drewna. Rodzice z uwagą czytali streszczenia wykładów plenerowych i poznawali motywy tematyczne tegorocznego pleneru. Organizator pleneru i prowadząca pracownię Aldona Kaczmarczyk-Kołucka opowiadała o każdym projekcie i elemencie wystawy, uświadamiając zgromadzonym, na czym polega fenomen plenerów i siła edukacji nieformalnej. Wystawa uprzyjemniona smakowitym poczęstunkiem pobudziła do rozmów, refleksji i wspomnień oraz przeniosła wszystkich w klimaty duńskiego hygge.