V MIEJSKA GRA FILMOWA – PODSUMOWANIE

V MIEJSKA GRA FILMOWA – PODSUMOWANIE

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Już po raz piąty odbyła się w Rybniku Filmowa Gra Miejska. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem “Śledztwo doskonałe”, uczniowie musieli się bowiem wcielić w detektywów rozwiązujących zagadkę tajemniczych zbrodni. Pomysłu na zadania do gier dostarczyły polskie filmy ostatnich lat: “Ziarno prawdy”, “Demon”, “Córki dancingu”, “Ostatnia Rodzina”, “Fotograf”, “Jestem mordercą”, “Jesteś Bogiem” a także serial “Diagnoza”, do którego zdjęcia niebawem rozpoczną się w Rybniku.

W zabawie uczestniczyło 14 drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z rybnickich szkół oraz 2 drużyny gości z ościennego Gimnazjum w Pszowie i Liceum Plastycznego z Wodzisławia Śląskiego.

Uczestnikom dopisywał humor i świetna, słoneczna pogoda, gdy zaopatrzeni w karty gry ruszyli na miasto, aby rozwiązywać zagadki kryminalne. Na poszczególnych stanowiskach rysowali portret mordercy inspirując się obrazami Beksińskiego, tańczyli do muzyki z “Córek dancingu”, rapowali piosenkę o bólu istnienia na wzór Magika z Paktofoniki.

Szczególnych wrażeń dostarczyła wizyta w Pracowni Filmoteki Szkolnej, która w tym dniu przemieniła się w przerażającą przestrzeń z upiorną Panną Młodą i jej małżonkiem opętanym przez Dybuka. Uczestnicy gry wcielali się też w role przesłuchujących i przesłuchiwanych na komisariacie w szkolnej szatni, a także poszukiwali śladów zbrodni w parku na Nowinach.Przepustką do wejścia na finał było imię mordercy, które należało odgadnąć odszyfrowując hasło zamieszczone w Biblii. Gracze musieli się też wykazać znajomością Biblii wzorem prokuratora Szackiego (“Ziarno prawdy”), jednym z zadań było wymienienie 10 cytatów z tej księgi.

Zwycięzcami v edycji została drużyna z ZS nr 5 w Rybniku- Niedobczycach, II miejsce zajęła drużyna z ZSME w Rybniku, a III z ZSB w Rybniku. Tak naprawdę zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy, którzy doskonale się bawili oraz wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością przy wykonywaniu konkursowych zadań- co podkreśliła w trakcie finału organizatorka gry, nauczycielka V LO i MDK w Rybniku Ewa Klonowska.

Gra nie byłaby możliwa bez zaangażowania uczniów z V LO w Rybniku, którzy na zajęciach filmowych prowadzonych w Pracowni Filmoteki Szkolnej opracowali scenariusz gry, przygotowali zadania konkursowe i przeprowadzili grę, za co ich opiekunka Ewa Klonowska i dyrektor MDK Barbara Zielińska podziękowały w trakcie finału, a młodzież nagrodziła gorącymi oklaskami.

GALERIA

FILM