XXV INTERDYSCYPLINARNY PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI PLASTYCZNEJ CREATIO “HYGGE NAD JEZIORAMI”

XXV INTERDYSCYPLINARNY PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI PLASTYCZNEJ CREATIO “HYGGE NAD JEZIORAMI”

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Duńska sztuka szczęścia na polskich Mazurach.

Tradycyjnie, jak w poprzednich 24 latach, dwa ostatnie tygodnie wakacji były pracowitym i twórczym czasem dla naszej  pracowni Creatio – Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku. Plener “Hygge nad jeziorami” łączył edukację artystyczną z edukacją przez sztukę i odbywał się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Słowem kluczem i inspiracją wszystkich działań było duńskie „hygge”.

Doświadczyliśmy, jak bardzo pojemne może być to wyrażenie.
W naszym przypadku zmieściło sporo; projekty plastyczne, rysunki w plenerach w kolejnych odwiedzanych miejscach, trudne i wymagające warsztaty fotograficzne, projekty filmowo-muzyczne, żywe obrazy, projekty z pogranicza grafiki i sztuki ziemi, panele dyskusyjne, całodzienną grę interaktywną „Bieg przez życie”, zajęcia muzyczne, wykłady, ogniska, prezentacje multimedialne uczestników w ramach edukacji rówieśniczej, gry i zabawy integracyjne, konkurencje sportowe i wodne, filmotekę plenerową i całodzienny spływ kajakowy.  

Poznaliśmy dzieje, piękno i część dziedzictwa kulturowego Ziemi Mazurskiej; Zamek Krzyżacki w Kętrzynie, Muzeum Mazurskie w Owczarni, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Kwaterę Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży, żeglarskie miasteczka Mikołajki i Mrągowo, regionalne targi staroci i lokalnych wytworów oraz urokliwą wytwórnię bombek Doroszko, w której przygotowano dla nas kilkugodzinne atrakcyjne warsztaty.

W drodze na plener zatrzymaliśmy się na 2 dni w Łodzi. Poznawaliśmy to miasto odnajdując ślady „Ziemi obiecanej” Reymonta, uczestnicząc w historycznej grze terenowej Quest Manufaktura oraz zwiedzając Centralne Muzeum Włókiennictwa       z niezwykle ciekawymi wystawami i warsztatami. Było to doświadczenie zupełnie odmienne od naszych późniejszych mazurskich dni.

Bliskość wody, nieustane obcowanie z naturą, detoks technologiczny i 40-osobowa mieszanka charakterów, osobowości, wieku i upodobań, stworzyły niezapomniany wspólny czas.

Podsumowanie i wernisaż wystawy poplenerowej – naturalnie w klimacie hygge – planujemy na 31 października br.

GALERIA