GiR-a W KRAKOWIE

W ramach zajęć w czasie ferii zimowych – 25 stycznia – wychowankowie Pracowni Plastycznej GiR-a pojechali na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem było odwiedzenie Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie ogromne wrażenie wywarły na wszystkich olejne obrazy z fantastycznego okresu twórczości malarza. Przedziwne postacie, przenikające się struktury, zamglone horyzonty i wyłaniające się z nich kształty, a wszystko w subtelnych odcieniach barwnych i niuansach walorowych… i przy tym doskonały warsztat malarski były dla młodzieży dobrą żywą lekcją artystycznego przekazu.

W czasie przechadzki po świątecznie jeszcze udekorowanym Krakowie młodzież zobaczyła też kilka zabytków architektonicznych, jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościoły św. Franciszka, św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja, a także Katedrę i Zamek Królewski na Wawelu. W Katedrze Wawelskiej uczestnicy wycieczki podziwiali rzeźbiarskie dzieła w postaci nagrobków Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta wykonane przez Bartolomeo Berrecciego oraz Kazimierza Jagiellończyka dłuta Wita Stwosza. Natomiast w Kościele Franciszkanów zachwyciły wszystkich witraże i polichromia Stanisława Wyspiańskiego, Droga Krzyżowa namalowana przez Józefa Mehoffera oraz… piękna Szopka Krakowska. Zatem pełni różnorodnych wrażeń ze świeżymi, pysznymi obwarzankami, wróciliśmy wieczorem do Rybnika.