WERNISAŻ XX INTERDYSCYPLINARNEGO PLENERU ARTYSTYCZNEGO PRACOWNI CREATIO 6.11.2016

WERNISAŻ XX INTERDYSCYPLINARNEGO PLENERU ARTYSTYCZNEGO PRACOWNI CREATIO 6.11.2016

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W niedzielę 6 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku miało miejsce barwne i smakowite spotkanie artystyczne. Odbywał się tutaj wernisaż wystawy XX Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego Pracowni Plastycznej CREATIO. Organizacją wernisażu, instalacją całej wystawy i przygotowaniem poczęstunków zajęli się młodzi wychowankowie pracowni – uczestnicy tegorocznego pleneru. Spotkanie to zatytułowane „Skandynawska saga” było formą reportażu dotyczącego dwóch intensywnych tygodni spędzonych przez młodych artystów w Szwecji. 

 W pierwszej części zgromadzeni goście mieli możliwość  oglądnięcia sześciu filmowych teledysków inspirowanych różnymi kolorami z koła barw stworzonych w czasie pleneru. Poznali także tematy muzyczne ilustrujące tegoroczny wyjazd pracowni,  zobaczyli film dokumentujący działania plenerowe, byli świadkami podziękowań i uroczystego rozdania dyplomów pamiątkowych. Niemałą niespodzianką dla rodziców okazało się „biuro rzeczy znalezionych” skonstruowane na manekinie naturalnej wielkości i zaprezentowane na scenie. Kolejnym etapem pierwszej części wernisażu był quiz wiedzy, w którym konkurowali ze sobą uczestnicy pleneru i  dorośli zebrani na wystawie. Pięknym podsumowaniem całości  była prezentacja multimedialna, która „przeniosła” wszystkich w skandynawskie urokliwe klimaty.

Następnie najmłodszy uczestnik pleneru  9-letni Paweł  dokonał uroczystego otwarcia wystawy plastyczno-fotograficznej. Można było na niej zobaczyć obrazy różnej wielkości malowane w plenerze w historycznym miasteczku Eksjö,  figurki z modeliny inspirowane wymyślonymi postaciami tworzone przez najmłodszych oraz prace z dziedziny druku eksperymentalnego inspirowanego sztuką i kulturą plemion Suri. Wielkim zainteresowaniem cieszył się cykl zdjęć dużych formatów ilustrujący historię kina światowego w latach 1917-1985 będący efektem warsztatów plenerowych oraz 2 ogromne mandale „życia Creatio”. Rodzice z uwagą czytali streszczenia wykładów plenerowych oraz próbowali swoich sił i możliwości konstrukcyjnych w „królestwie klocków Kapla”. Przepięknym barwnym dopełnieniem całości były fantastyczne ptaki wykonane z tektury i plansz oraz jedwabne „fruwające karpie” nawiązujące do tradycji japońskiego Dnia Dziecka. Te ostatnie dokumentowały finał tegorocznego pleneru kiedy  w czasie zachodu słońca na nadmorskim klifie POLSKIE dzieci w SZWEDZKIM Stonhenge stworzyły JAPOŃSKIE Koi-nobori.

GALERIA

FILM

FILM Z PLENERU