REPREZENTACJA PRACOWNI CREATIO W HONG-KONGU

REPREZENTACJA PRACOWNI CREATIO W HONG-KONGU

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Pracownia Plastyczna CREATIO Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku została wybrana do grona 10 najlepszych szkół artystycznych i reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Plenerze Artystycznym w Hong Kongu.

To wielkie wydarzenie artystyczne o światowym zasięgu  (ICPC) zorganizowane przez Young Artists Development Foundation odbywało się w dniach 9 – 16 lipca  w Hong Kongu. Był to finał i podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego  „BRUSHSTROKES OVER HONG KONG 2015-2016” na który wpłynęło 11 400 prac z 38 krajów.

Jury wyłoniło 10 zwycięskich szkół z całego świata, które zostały zaproszone na 8-dniowy twórczy pobyt w Chinach. Dołączyła do nich 30-osobowa grupa najlepszych młodocianych artystów z Hong Kongu.

Wśród laureatów znalazła się reprezentacja Polski – troje wychowanków pracowni CREATIO – Martyna Staneczek, Klara Kaczmarczyk, Antoni Litera wraz ze swoją opiekunką panią Aldona Kaczmarczyk-Kołucką.

Czas spędzony w Hong Kongu był kolorowym i inspirującym wydarzeniem. Był dla młodych ludzi i ich nauczycieli platformą, na której splatały się różne kultury, techniki, pomysły i idee. Spotkanie i wspólne działania nastoletnich artystów z wielu krajów (np. Chiny, Polska, Malezja, Rosja, Tajlandia, Czechy, Litwa, Rumunia, Ukraina, Serbia, Iran)  były wyzwaniem, pouczającym doświadczeniem i okazją do twórczego rozwiazywania zadań plastycznych i codziennych problemów.      Wszyscy uczestnicy malowali codziennie różnorodne miejsca  Hong Kongu – miedzy innymi Chater Garden, Tsz Shan Monastery, Sai Kung Hoi Pong Street, The Clearwater Bay Golf, Victoria House, Hong Kong Park, Wan Chai próbując pokazać fascynująca mieszaninę tradycji i współczesności.                                      

W czasie oficjalnych i koleżeńskich spotkań prezentowali swoje kraje, narody i tradycje kulturowe. Polska grupa miała zaszczyt i przyjemność spotkać się z Konsulem Generalnym Panem Mirosławem Adamczykiem.

Dzięki jego życzliwości poznaliśmy jedne z najbardziej urokliwych zakątków Hong Kongu.  Konsul przychylił się do naszej prośby  (zależało nam aby zobaczyć przepiękną przyrodę i plenery Hong Kongu poza wielkomiejską przestrzenią) i przygotował dla nas kilkugodzinną wędrówkę.    Razem przeszliśmy w morderczej temperaturze szlak Dragon’s Back podziwiając cudowną scenerię wybrzeża, zwiedziliśmy tradycyjną rybacką wioskę Shek O a na końcu relaksowaliśmy pływając i chłodząc się w morskich falach. Wspólna rozmowa zdołała przybliżyć  nam realia życia i kulturę tego fascynującego i tak odmiennego kraju . 

Międzynarodowy plener w Hong Kongu był dla młodziutkich rybnickich artystów  z MDK cenną okazją do wspólnego działania i kreowania globalnej sztuki, wymiany kulturalnej oraz nawiązania nowych kontaktów i relacji.

Dla samej pracowni CREATIO pobyt ten jest kolejnym etapem naszej nieustającej PRZYGODY ZE SZTUKĄ.

GALERIA