VI PLENER ARTSYTYCZNY PRACOWNI GiR-a SPOTKANIE Z PASIKONIKIEM NAD GÓRSKIM STRUMYKIEM

VI PLENER ARTSYTYCZNY PRACOWNI GiR-a SPOTKANIE Z PASIKONIKIEM NAD GÓRSKIM STRUMYKIEM

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W dniach 17 – 23 lipca 2016 r. w Wiśle-Jaworniku odbył się VI Plener Artystyczny Pracowni Plastycznej GiR-a z MDK pt. „Spotkanie z pasikonikiem nad górskim strumykiem”.

Zadania plenerowe odbywały się w otoczeniu przyrody, co sprzyjało zdobywaniu wiedzy na temat flory i fauny Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem owadów takich jak: pasikoniki, chrząszcze, motyle, które były tematem prac plastycznych z wykorzystaniem różnych, ciekawych technik plenerowych w połączeniu z warsztatem graficznym wyniesionym z zajęć pracowni.

Uczestnicy pleneru w ramach działań artystycznych stworzyli: “robaki obłe”, czyli figurki owadów z zebranych w potoku, pomalowanych i ozdobionych kamieni, “owady od parady”, czyli figurki owadów z materiałów wtórnych i naturalnych w dowolnym fantazyjnym połączeniu oraz “owadzi krąg z rąk”, który tworzyły tak pomalowane dłonie, aby w odpowiednim ustawieniu udawały jakiegoś “stwora”. Powstały też oczywiście malarskie prace plenerowe w połączeniu z kolażem z zebranych roślin, których wybrane elementy udawały kształty ważek, motyli, czy żuków.

Jak na aktywny wypoczynek w naturze przystało, grupa plenerowiczów powędrowała  szlakiem na Soszów Wielki po drodze podziwiając piękny górski krajobraz, zajadając się jagodami i zbierając materiały do zajęć warsztatowych.

Najważniejszym zadaniem plenerowym było jednak wykonanie grafik dwoma różnymi metodami, które można było zaadaptować w naturze. I tak, oprócz pojedynczych odbitek wykonanych metodą odcisku z materiałów naturalnych, wychowankowie wykonali małe linoryty, na których każdy przedstawił innego owada wylosowanego z przygotowanego zestawu w pierwszym dniu pleneru. Jako że w ramach zajęć plenerowych młodzież zwiedzała również Muzeum Beskidzkie w Wiśle, dzięki współpracy z dr Michałem Kawulokiem prowadzącym tam warsztaty graficzne, wszyscy wykonali dwie odbitki swojego linorytu, po jednej pozostawiając w zbiorach muzeum, co oczywiście stanowi promocję działalności naszego Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

GALERIA