SPOTKANIE Z ALBANIĄ 07.05.2021

SPOTKANIE Z ALBANIĄ 07.05.2021

Elda Ndoja wolontariuszka z Albanii zorganizowała dla naszych wychowanków i pracowników spotkanie przybliżające kulturę albańską. Przygotowała prezentację o swoim kraju, zachwycając nas pięknymi widokami i niezwykle interesującymi miejscami.

Opowiedziała, między innymi o jeziorze Ochrydzkim, leżącym na Półwyspie Bałkańskim na granicy Albanii i Macedonii Północnej oraz Parku Narodowym Butrint znajdującym się w południowej części kraju, na terenie którego usytuowane jest stanowisko archeologiczne. Pokazała także historyczne centra miast Berat i Gjirokastra, na które składają się malownicze kamienne domki i stare uliczki pełne stromych schodów.  Wszystkie te miejsca wpisane są ma listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pokazała również miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów, gdzie można wypoczywać upajając się malowniczą panoramą Riwiery Albańskiej biegnącej wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego u stóp gór Çika oraz podziwiać piękno Alp Albańskich.

Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda tradycyjny ubiór Albańczyków w poszczególnych regionach i, że ich narodowym instrumentem jest çifteli, posiadający tylko dwie struny. Ponadto tamtejsi mieszkańcy uwielbiają kawę oraz towarzyszące im długie przerwy.

Na zakończenie Elda zaprosiła kilkoro dzieci na scenę, by razem z nimi wykonać albański taniec. Opowiedziała również o sobie i swojej rodzinie. Spotkanie zakończyło się degustacją przygotowanych przez wolontariuszkę tradycyjnych potraw albańskich.

GALERIA

FILM