WERNISAŻ PRACOWNI GiR-a<br> “TAJEMNICE STARYCH MURÓW”

WERNISAŻ PRACOWNI GiR-a
“TAJEMNICE STARYCH MURÓW”

„Tajemnice starych murów” są tematem wystawy Pracowni Plastycznej GiR-a, której wernisaż odbył się 23 października 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku. Uroczystość rozpoczął występ duetu wokalno-instrumentalnego nauczycieli MDK, pani Karoliny Filec i pana Wojciecha Świerczyny, którzy nastrojowymi utworami w scenerii zamkowej i tajemniczym klimacie, wprowadzili zebranych gości w myśl przewodnią wystawionych prac plastycznych. A są to przede wszystkim grafiki i rysunki, na których zobaczyć można średniowieczne zamki, fragmenty ich kamiennych murów, ruiny na skałach, stare miasta nocą i postacie bajkowe. Prace wykonane są w wielorakich i ciekawych technikach graficznych począwszy od kalkografii małych dzieci poprzez monotypie i kolografie starszych oraz tekturoryty i suche igły wykonane przez młodzież na plenerze artystycznym pracowni, a na barwnych linorytach z różnych grup wiekowych i o różnorodnej tematyce skończywszy. Rysunki wykonane są ołówkiem, węglem i sangwiną, pastelami w odcieniach szarości i brązów, patykiem i tuszem, również lawowanym oraz (choć w mniejszości) barwnymi zestawami narzędzi rysunkowych. Niektóre z prac zobaczyć można było tylko na wernisażu, gdyż ze względu na sypkość i kruchość materiałów, jak w przypadku frotaży i kolaży, albo funkcję użytkową np. koszulek z logiem pracowni, zostały już zabrane. Większość jednak z 230 wystawionych prac, można nadal oglądać w holu wystawienniczym naszej placówki.

Tradycyjne na wernisażach stały się już prezentacje multimedialne, na których można zobaczyć wspomnienia z ubiegłorocznego „życia pracowni” oraz letniego pleneru, tym razem w Strečnie na Słowacji. Ważnym elementem było wręczenie Nagród Dyrektora MDK za sumienną pracę i sukcesy artystyczne wychowankom pracowni. A najprzyjemniejszym wspólne oglądanie prac przy sutym poczęstunku w postaci ciast i ciasteczek upieczonych na tę okazję przez „GiR-owe mamy”, który to moment w tym roku uświetnił wypiek artystyczny pani Małgorzaty Oleś, autorki plastycznego tortu z symboliczną paletą i pędzlami oraz kolorowymi cukrowymi farbami! Oczywiście goście, czyli rodziny młodych artystów, zaprzyjaźnieni sympatycy artystycznych doznań i wspierający wszelkie działania naszej placówki nauczyciele MDK z dyrekcją na czele, mile i wesoło spędzili ten czas, nasycając wszystkie zmysły wspaniałą atmosferą twórczych emocji i doznań, których i Wam życzymy przy oglądaniu prezentowanej dalej wystawy!