PODSUMOWANIE I MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE<br> NA MAŁĄ FORMĘ GRAFICZNĄ

PODSUMOWANIE I MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE
NA MAŁĄ FORMĘ GRAFICZNĄ

Uroczysty finał I Międzynarodowego Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą…”, który odbył się w czwartek 14 maja 2015 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku, był równocześnie wspaniałym wielokulturowym spotkaniem osób pasjonujących się grafiką. Przyjechali do nas bowiem młodzi artyści z polskich placówek w NysieNowym Targu, Raciborzu i oczywiście Rybniku, a także z Mińska w Białorusi oraz z Kaliningradu w Rosji.

Uroczystość rozpoczął występ zespołu wokalno-instrumantalnego „Młode Trio” z Młodzieżowego Domu Kultury, po którym pani Barbara Zielińska – dyrektor MDK przywitała zaproszonych gości, szczególnie panią Marię Lipińską – dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Rybniku i pana Franciszka Niecia – profesora nadzwyczajnego Zakładu Sztuk Pięknych PWSZ w Raciborzu, który był przewodniczącym jury naszego konkursu oraz nauczycieli, młodzież i rodziców, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a później jeszcze nieco spóźnionego, ale chętnie współpracującego z MDK, dyrektora Zespołu Szkół  nr 3 pana Pawła Kaszycę. W kulisy początków tego artystycznego projektu wprowadziła nas pomysłodawczyni i główna organizatorka, pani Milada Więckowska, która sama para się grafiką i prowadzi w MDK Pracownię Plastyczną „GiR-a”. Pomysł, jak powiedziała, zrodził się z potrzeby pokazania szerszej publiczności kunsztownej, precyzyjnej i dojrzałej twórczości graficznej starszej młodzieży, od gimnazjalistów począwszy na studenckich, bardzo dopracowanych warsztatowo i artystycznie pracach skończywszy. Jak się okazało w rozmowach z laureatami konkursu, wielkość pracy, ograniczona gama barwna, a przede wszystkim temat tegorocznej edycji „Świat ze starej fotografii”, bardzo się spodobały i wciągnęły młodych grafików do twórczej interpretacji dawnych czasów. Rezultaty tych działań okazały się tak interesujące, różnorodne technicznie i nastrojowo, a przede wszystkim tak pełne nostalgii i subtelnego uroku, że jury spośród nadesłanych 1200 prac z 99 placówek kulturalnych z Polski i wielu krajów zagranicznych, wybrało 109 najlepszych, przyznając ich autorom 19 nagród, 26 wyróżnień, a 64 prace nominując kwalifikacją do wystawy. Pani Maria Lipińska i pan Franciszek Nieć wraz z panią Barbarą Zielińską wręczyli laureatom nagrody, wyróżnienia, dyplomy i katalogi oraz podziękowania dla nauczycieli i placówek, które wzięły udział w konkursie. A podczas oglądania wystawy i poczęstunku, goście i autorzy prac łamiąc bariery językowe wymieniali się poglądami, spostrzeżeniami dotyczącymi wybranych i wystawionych linorytów, suchorytów, akwafort, akwatint i monotypii, opowiadali o swoich twórczych emocjach i mile spędzili dłuższy czas jeszcze w naszej placówce, w której nadal będzie można oglądać te „małe” grafiki do końca sierpnia tego roku.

FILM Z PODSUMOWANIA