WYSTAWA PRACOWNI PLASTYCZNEJ <br>GiR-a 15.09.2017

WYSTAWA PRACOWNI PLASTYCZNEJ
GiR-a 15.09.2017

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W piątkowe popołudnie 15 września 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku otwarta została wystawa twórczości wychowanków Pracowni Plastycznej GiR-a prowadzonej przez Miladę Więckowską. Na wystawie zaprezentowane są wybrane prace wykonane przez dzieci i młodzież w zeszłym roku szkolnym oraz podczas wakacyjnego pleneru na Słowacji.

Wiodącą dziedziną sztuki w tej pracowni jest grafika, dlatego większość wystawionych prac to linoryty, kolografie, kalkografie, tekturodruki, czy odciski, wykonane w zależności od stopnia trudności przez dzieci najmłodsze aż po dorosłą młodzież. Prace podzielone są na cykle tematyczne i to widać od razu od wejścia do MDK, które zdominowały koty – różnej maści, wielkości i charakteru! Dalszą część ekspozycji stanowią prace wykonane podczas pleneru pt. “Leśne opowieści”, stąd większość przedstawia las, drzewa i krajobrazy Słowackiego Raju. W dniu wernisażu można było również zobaczyć przestrzenne prace plenerowe, jak “drzewka szczęścia” i “łapacze leśnych opowieści”. Odrębne cykle tematyczne wystawionych prac, to krasnoludki, anioły, kwiaty, martwa natura,  krajobrazy z wodą, symbole naszej stolicy i pocztówki z Rybnika, wykonane w różnych technikach malarskich, rysunkowych i oczywiście graficznych. Bardzo ciekawe i efektowne są także rysunki i kolaże inspirowane wierszem Haliny Poświatowskiej “W środku mnie rozrasta się drzewo…”, z których część oprawiona jest na ekspozycji stałej, a część wystawiona była tylko na wernisażu. Biorąc więc pod uwagę różnorodną tematykę prac inspirowanych wyobraźnią, jak i obserwacją świata wokół nas, wystawa nosi tytuł “Motywy z natury i fantazji” i można ją będzie oglądać jeszcze przez najbliższe dwa miesiące. Zaś sama uroczystość otwarcia była doskonałym pretekstem do spotkania się z autorami dzieł w miłym nastoju i pięknej oprawie artystycznej. Na początku imprezy wernisażowych gości powitały piosenkami dziewczynki z  zespołu “Małe Wiolinki” i solistka Oliwia Podoluk pod opieką pani Karoliny Filec. Po słowie powitalnym pani wicedyrektor Danuty Sarny zgromadzeni zobaczyli prezentację multimedialną opowiadającą o całorocznych działaniach wychowanków pracowni, a następnie Nagrody Dyrektora otrzymali wyróżniający się na polu artystycznym: Wiktoria Głombica i Mateusz Pawela. Na końcu części oficjalnej z wielką radością wręczone były nagrody i wyróżnienia z ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, które doręczone były do placówki w ostatnim czasie oraz dyplomy za udział w zajęciach. Dzięki temu wszystkie dzieci i młodzież pracowniana obecne w tym momencie w MDK stanęły razem na scenie i znalazły się na wspólnym zdjęciu!

 W dniu wernisażu oglądaniu wystawy towarzyszył oczywiście pyszny słodki poczęstunek przygotowany jak zwykle przez rodziców młodych artystów. Zaproszeni goście, czyli rodziny, przyjaciele i znajomi z przyjemnością oglądali ciekawe i piękne prace, a to stworzyło miłą atmosferę do rozmów i wymiany spostrzeżeń. Zatem wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli wystawy serdecznie zapraszamy do naszej placówki!

GALERIA    FILM