III RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY “PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI” 2015

III RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY “PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI” 2015

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

III edycja Festiwalu Przestrzeń Wyobraźni już za nami. W tym roku święto dziecięcego teatru obyło się w dniach 9-10 kwietnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne IZART, Teatr Ziemi Rybickiej i Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku. III RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL  TEATRALNY „PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI” został dofinansowany  ze środków  Urzędu Miasta Rybnika. W tym barwnym, dziecięcym wydarzeniu  wzięło udział 12 grup teatralnych z całej Polski min. teatr „ALIS”

z Wrocławia, teatr „KOLOROWE DZIECIAKI” z Zabrza, „GRUPA KROTOCHWILA” z Sosnowca, Zespół Teatralny „CUDA WIANKI” z Tychów, Grupa Teatralna „GROSZKI” z Jaworzna, Teatr „SOKOLIKI” z Wadowic, Teatr Ruchu i Animacji „TRIA” z Pawłowic, Teatr „BAJ” ze Szkoły Życia w Rybniku, „TEATR NA CZTERY ŁAPY” z Marklowic, TEATRZYK NIEWIELKI” z Borucina, Teatr „FIKA” ze Świerklan, teatr „SUPEŁEK” z Boguszowic i teatr „PACYNKI” z Rybnika.

„Przestrzeń Wyobraźni” to nie tylko festiwal teatralny to przede wszystkim spotkanie i

 integracja, polegająca na wspólnej zabawie, wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu uczestników dziecięcych zespołów teatralnych z różnych zakątków Polski

W ramach festiwalu działają grupy teatralne, które opiekują się młodszymi uczestnikami. Od trzech lat wspaniale realizują te działania członkowie teatru „Tara-Bum” z TZR. Konferansjerkę wsparli aktorzy teatru „Supeł” z DK Boguszowice, którzy tworzyli teatralne zapowiedzi do każdego spektaklu.  Uczennicy teatru „Fik- Mik” z  Domu Kultury w Boguszowicach i teatru „Dratewka” z MDK w Rybniku redagowali gazetkę festiwalową, pisząc recenzje obejrzanych spektakli.

Pierwszego dnia festiwalu oprócz pokazów konkursowych odbyły się warsztaty teatralne ze specjalistami w dziedzinie teatru: warsztaty z ruchu scenicznego prowadzone przez  Barbarę Wiktorowicz, praca z wyobraźnią sceniczną z  Bartłomiejem Kamiński i elementarne zadania aktorskie” z Tomaszem Koźlikiem.

Na zakończenie teatr „Supełek” z Domu kultury w Rybniku – Boguszowicach zaprezentował spektakl  „Dziób w dziób”.

Drugi dzień festiwalu to dalszy ciąg prezentacji teatralnych i spektakl pozakonkursowy „Prawo Dżungli” w wykonaniu teatru „Pacynki” z MDK w Rybniku. Zwieńczeniem festiwalu był przemarsz wszystkich uczestników „Przestrzeni Wyobraźni” barwnym korowodem Rybnickim Deptakiem przez Rynek aż na schody wiodące do Teatru Ziemi Rybnickiej, na których odbyły się pokazy teatralne w wykonaniu teatru „Tara-Bum” z TZR.  Słoneczna aura towarzyszyła młodym artystom podczas działań performatywnych w rybnickim plenerze.      

Jury profesjonalne pracowało w składzie : Agata Dawidowicz – aktorka, teatrolog, praktyk teatru, Elżbieta Łągwa-Szelągowska – teatrolog, krytyk teatralny, reżyser teatralny, Dariusz Wiktorowicz – aktor, reżyser. Postanowiło przyznać  dwa równorzędne pierwsze i nagrody finansowe zespołom teatralnym: Teatr Ruchu i Animacji TRIA z Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach za spektakl „Calineczka”, TEATR NA CZTERY ŁAPY ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Marklowicach za spektakl „Calineczka”. Dwa równorzędne drugie miejsca zespołom teatralnym: Teatr BAJ ze Specjalnego Zespołu Szkolno– Przedszkolnego „Szkoła Życia” w Rybniku za spektakl „Przyjaciele z podwórka”,  Teatr ALIS II z Niepublicznego Zespołu Edukacyjnego „ALIS” za spektakl „Jeden dzień z życia królestwa” 

Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia finansowe  za autorską wizję teatru dla: Grupy Teatralnej GROSZKI z C.K. Teatr Sztuk w Jaworznie za spektakl „ Król Bul” i Młodzieżowej Akademii Teatralnej GRUPA KROTOCHWILA z Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu za spektakl „Szewczyk Dratewka” oraz wyróżnienia dla: Teatru TEATRZYK NIEWIELKI z Domu Kultury i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie za spektakl „Baśń o Kopciuszku”, Teatru SOKOLIKI z Wadowickiego Centrum Kultury za spektakl „Ale draka” i Teatru ALIS I z Niepublicznego Zespołu Edukacyjnego „ALIS” za spektakl „Czterej muzykanci z Bremy”.

Jury postanowiło przyznać także  wyróżnienia rzeczowe dla: Teatru FIKA z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej z siedzibą w Czerwionce- Leszczynach przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świerklanach za spektakl „Kruszynka” i Teatru TEATRZYK NIEWIELKI z Domu Kultury i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie za spektakl „Baśń o Kopciuszku”.

Jury przyznało wyróżnienie dla: Teatru KOLOROWE DZIECIAKI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu za spektakl „Kufer Starszej Pani” i nagrodę specjalną dla Teatru SUPEŁEK z Domu Kultury w Rybniku – Boguszowicach za spektakl pozakonkursowy „Dziób w dziób”.

Oprócz profesjonalnego jury obradowało  jury dziecięce w skład którego weszli uczestnicy  zespołów teatralnych „Fik-Mik” i „Supełek” z DK Boguszowice  i „Cicho-Sza” z MDK w Rybniku. Jury dziecięce przyznało pierwszą nagrodę rzeczową dla: Teatru ALIS z Niepublicznego Zespołu Edukacyjnego „ALIS II” za spektakl „Jeden dzień z życia królestwa”, drugą nagrodę rzeczową dla Teatru SOKOLIKI z Wadowickiego Centrum Kultury za spektakl „Ale draka” i trzecią nagrodę rzeczową dla Teatru ALIS  z Niepublicznego Zespołu Edukacyjnego „ALIS” za spektakl „Czterej muzykanci z Bremy”.

Po południu o godz. 18.00 w Sali widowiskowej TZR obyło się uroczyste ogłoszenie wyników przez jury profesjonalne i młodzieżowe. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał dyplom i pamiątkową statuetkę a laureaci nagrody pieniężne i rzeczowe. Tegoroczny III RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL  TEATRALNY „PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI” obywał się w atmosferze twórczej i przyjaznej integracji połączonej z zabawą i edukacją teatralną. W tym roku odwiedziło nas więcej teatrów niż w latach ubiegłych co jest  dowodem na to, że  Rybnicki Dziecięcy Festiwal Przestrzeń Wyobraźni to dziecięce święto teatralne, które zapisało się na stałe w kalendarzu miejskich imprez.

FOTOREALCJA

I DZIEŃ

II DZIEŃ

PROTOKÓŁ