GIRA W RUMUNII – PIATRA NEAMT CREATIV 2018

W ostatnim tygodniu lipca, wychowankowie nagrodzonej w międzynarodowym kon- kursie Pracowni Plastycznej GiR-a, Zuzanna Ekiert i Mateusz Pawela wraz z opiekunem artystycznym Miladą Więckowską, jako reprezentacja Polski i naszego miasta, brali udział w uroczystym podsumowaniu projektu Piatra Neamt Creativ 2018 w Rumunii. W ramach tygodniowego festiwalu uczestniczyli w działaniach plenerowych na Placu Królewskim miasta Piatra Neamt, malując zabytkowe budowle, jak średniowieczny kościół i wieżę Stefana Wielkiego, Muzeum Sztuki i Muzeum Etnograficzne oraz Ratusz. Dla uczestników festiwalu budowle te były również udostępnione do zwiedzania. W ramach wycieczek festiwalowych, młodzi artyści pojechali do prawosławnych klasztorów – Monasteru Neamt, gdzie freski i mozaiki na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach świątyń oszałamiają bogactwem i kolorystyką  i żeńskiego Monasteru Agapia, gdzie z bliska zobaczyli pracownię ikon. Odwiedzili również Park Narodowy Dragos Voda, zdobyli Twierdzę Tirgu Neamt i spędzili popołudnie na wsi w starej rezydencji rodziny królewskiej. Po uroczystym podsumowaniu festiwalu w Ratuszu, wręczeniu dyplomów i wspólnych fotografiach, uczestnicy pojechali jeszcze na zakończenie, na przełom rzeki Bicaz, czyli do wąwozu, położonego w granicach okręgów Neamt i Harghita, który jest częścią Parku Narodowego Cheile Bicazului-Hăşmaş oraz nad Jezioro Czerwone u podnóża góry Hasmasul Mare.

Kontakty nawiązane przez naszą grupę z reprezentacjami innych krajów, jak Rosja, Ukraina, Bułgaria, Macedonia, Turcja, Izrael, Tajlandia i Chiny oraz oczywiście Rumunia, na pewno będą owocowały dalszą współpracą w artystycznych projektach.