FILMOWA GRA MIEJSKA 30.05.2014

FILMOWA GRA MIEJSKA 30.05.2014

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Filmowa Gra Miejska odbyła się 30 maja 2014 r. w Rybniku pod hasłem “Pociąg do Hollywood”. Tym sposobem Rybnik dołączył do 16 innych miast w Polsce organizujących gry filmowe. W zabawie brało udział 19 grup, w sumie około 140 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rybnika, Pszowa i Niewiadomia. Motywem przewodnim była oskarowa promocja nowego polskiego kina.

Uczestnicy gry musieli się zmierzyć z zadaniami, których tematyka nawiązywała do znanych filmów ostatnich lat. Wzorem nastoletniej matki – bohaterki filmu Rosłaniec “Bejbi blus” uczniowie musieli nakarmić i ubrać płaczące dziecko (lalkę). Na rybnickim stadionie wiele emocji wzbudziło zadanie nawiązujące do sceny otwierającej film A. Kazejak “Skrzydlate świnie”, polegające na zwyzywaniu bez użycia przekleństw przegrywających piłkarzy. Należało to zrobić za pomocą metafor, porównań i epitetów. W okolicach Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych uczniowie mieli wczuć się w sytuację osoby niepełnosprawnej z porażeniem mózgowym i podobnie jak bohater filmu “Chce się żyć”, bez użycia słów przekazać mimiką i gestem istotne informacje. Te i inne zadania sprawiły młodzieży wiele frajdy i pozwoliły na efektywną współpracę. Przejście wszystkich punktów i wykonanie poleceń zostało potwierdzone pieczątkami na karcie gry i premiowane puzzlem będącym fragmentem plakatu do filmu Komasy “Powstanie warszawskie”. Otrzymane przez grupę puzzle zostały wykorzystane po zakończeniu gry na podsumowaniu imprezy w MDK.- liderzy grup wspólnie ułożyli z nich plakat do filmu. Ten symboliczny sens wspólnego działania podkreśliła koordynatorka gry Ewa Klonowska przypominając, że w nowej, otwartej przed tygodniem w ZS nr 3 Pracowni Filmoteki Szkolnej uczniowie różnych szkół znajdą miejsce do rozwoju swoich zainteresowań filmowych. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe gadżety Filmoteki Szkolnej a dodatkowo wśród drużyn biorących udział w zabawie rozlosowano nagrody filmowe – płyty DVD i książki.

Filmowa Gra Miejska spełniła zadanie jako projekt integrujący młodzież rybnickich szkół zarówno na poziomie organizacji jak i uczestnictwa. Skupieni pod egidą Pracowni Filmoteki Szkolnej, pod opieką Ewy Klonowskiej, organizatorzy z I, II, IV i V LO w Rybniku wykazali się inwencją i kreatywnością w projektowaniu konkursowych zadań oraz świetną organizacją w trakcie ich przeprowadzania w dniu gry.

W Filmowej Grze Miejskiej uczestniczyli uczniowie I, IV, V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Technicznych i Gimnazjum nr 1 w Rybniku, a także Gimnazjum w Niewiadomiu i Pszowie.

GALERIA