WERNISAŻ PRACOWNI “WALOR” 17.11.2019

“Klimatycznie i inaczej” pod takim tytułem 17 listopada 2019 r. w budynkach Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku przy ulicy Chabrowej 7 i 9 odbył się kolejny wernisaż prac uczestników zajęć Pracowni Walor. Tegoroczna wystawa była podsumowaniem dorobku działań młodych twórców – podopiecznych pani Ewy Tomas-Modlich oraz stała się okazją do zaprezentowania innych, nietypowych prac przywiezionych z wakacyjnego pleneru artystycznego, który odbył się pod koniec sierpnia na zamku w Baranowie Sandomierskim.

Pierwsza część wystawy zdominowana została przez kolor i motyw jesiennych rozważań na temat ludzi, przedmiotów i przyrody. Pojawiły się barwne i rysunkowe opowieści związane z “Lalą, misiem w hortensjach, różach i liściach”, symboliczne kolaże, portrety kobiet wykonane w technice papierorytu inspirowane dziełami mistrzów Secesji Alfonsa Muchy, Gustawa Klimta, papieroryty o tematyce przyrodniczej oraz prace półprzestrzenne z drewna, tektury, patyków. Równie ciekawa okazała się prezentacja prac, które powstały na tegorocznym plenerze artystycznym w Baranowie Sandomierskim. Pod hasłem “W bieli, kremie i błękicie z nutą Renesansu w tle” pod błękitnym niebem młodzi twórcy wykonali nietuzinkowe kompozycje w różnych mieszanych technikach plastycznych. I tutaj zaproszeni goście mieli ucztę dla oka. Podziwiać mogli bryłę zamku z motywem rytmicznej attyki w formie kolażu z kolorowych papierów i kawałków filcu, rysunki wykonane cienkopisem z dodatkiem białego węgla, przedstawiające fasadę budowli – na starych kartkach książek, motywy detali architektonicznych związanych z dziedzińcem arkadowym oraz złoto- czarne maszkarony inspirowane bazami kolumn. Pojawiły się również wykonane z tapet i farb akrylowych nostalgiczne pawie, które zachwycały plenerowiczów przez cały czas trwania artystycznej przygody. Interesujące okazały się, także zaprezentowane na wystawie prace z ceramiki – naczynia w różnych zestawach kolorystycznych, białe anioły, zimowe drzewa oraz przywiezione z pleneru świeczniki (połączenie gliny i szkła) nawiązujące w formie do kolumn. Pikanterii całości wystawy dodała jak zwykle biała, migocząca drobnymi światełkami parasolkowa instalacja. Przezroczyste parasole z białym drukiem specjalnie na tą okazję wykonała grupa 27 uczestników siódmej już “Nocki w Pracowni”. Nie zabrakło również prezentacji multimedialnej oraz ciepłych słów podziękowań skierowanych do dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów pleneru. Osobne podziękowania otrzymała pani dyrektor Barbara Zielińska i opiekun pracowni pani Ewa Tomas-Modlich, które dla wyróżniajacych się wychowanków, uczestników zajęć przygotowały niespodzianki w postaci nagród książkowych. Nadmienić również trzeba, iż kreatywni młodzi twórcy przybyli na wernisaż z równie kreatywnymi rodzicami, to oni angażują się w życie pracowni jak tylko mogą. Dzięki nim powstał wspaniały “stół uczty” i w sprawny sposób przebiegło instalowanie, aranżowanie w przestrzeni – parasoli. 17 listopada wszyscy stali się jedną fantastyczną, artystyczną rodziną.