FINAŁ „MIĘDZY CZERNIĄ A BIELĄ…”

FINAŁ „MIĘDZY CZERNIĄ A BIELĄ…”

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Finał „Między czernią a bielą…”

W piątek 23 czerwca 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku odbył się uroczysty finał V Międzynarodowego Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą…”. W tej edycji młodzi uczestnicy konkursu zainspirowali się tematem „Myszy, koty i psy… w literaturze i w życiu”, co zaowocowało niezwykłymi pomysłami począwszy od słodkich wyobrażeń zwierzaków, poprzez książkowe niezapomniane postacie, aż do absurdalnych, czy też drastycznych wręcz przedstawień. Wszystko to w przeróżnych technikach graficznych, jak linoryt, sucha igła, monotypia, akwaforta, akwatinta, intaglio oraz odprysk cukrowy. W związku z tym wystawa, która została oficjalnie otwarta, jest rzeczywiście bardzo ciekawa, a finał, w którym nagrody, dyplomy i pamiątkowe foldery otrzymali wybrani uczestnicy tej wystawy, dał młodym artystom wiele radości i satysfakcji z twórczego sukcesu.  

Na uroczystość przyjechali specjalnie przewodnicząca jury dr hab. Hanna Grzonka-Kawacka z Instytutu Sztuki UŚ filii w Cieszynie oraz członek jury Mateusz Pawela z ASP w Gdańsku. Dużą radość sprawili nam laureaci, którzy przyjechali na finał aż z Turcji: Nurten Erdogan i Zeliha Akdogan, z Węgier: Daniella Nyíri, Bella Nagy i Tímea Éles, z Ukrainy: Olga Polyak i Anna-Lisa Hotynchan, a także z Polski: Hanna Mizia, Emilia Rząsińska i Anna Pszonak z Aleksandrem Smolińskim z Pracowni „Mansarda” z MDK w Gliwicach, Agnieszka Chrzanowska-Małys ze Studia ACM też w Gliwicach, Róża Misiołek z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, Kamil Głąb z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ania Polubochko z Volhą Sukhanitskayą z Pracowni Plastycznej „Koło” z Wrocławia oraz Patrycja Kazana z Pracowni „Creatio” w naszym MDK w Rybniku. W uroczystości wzięli również udział zaproszeni goście: Marek Florczyk – radny Rybnika i Cezary Biesiadecki – dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach oraz nasi przyjaciele i znajomi. Atmosferę podkręcił zespół muzyczny stworzony na tę okazję: Tadeusz Kolorz – gitara i śpiew, Mariusz Miszkurka – kontrabas i Mikołaj Kolorz instrumenty perkusyjne, którzy wykonując piosenki o myszach, kotach i psach zabawnie wprowadzili zebranych w ten „niby błahy, a jednak trudny temat”, jak podkreśliła przewodnicząca jury.

Dodatkową oprawę naszej uroczystości stworzyli zagraniczni goście, którzy przyjechali do nas już 22 czerwca, więc mieli czas na udział w warsztatach plastycznych pt. „Impresje Rybnickie”. Po południu młode Węgierki i Ukrainka, wraz z wolontariuszkami z Pracowni GiR-a, odwiedziły rybnickie nutrie nad Nacyną, a wieczorem poszliśmy na nastrojowy spacer przez miasto. Natomiast do południa w piątek, wraz z przedstawicielami pracowni GiR-a i Nur, MDK-owską wolontariuszką z Turcji, uczestnicy biennale zrobili (według uznania) zdjęcia ciekawych rybnickich miejsc, z których potem w pracowni wykonali rysunki, akwarele, kolaże na warsztatowy temat.

Pani dyrektor Barbara Zielińska sprawiła, że atmosfera towarzysząca warsztatom i uroczystości finałowej była ciepła i radosna, a pani Milada Więckowska, pomysłodawczyni i koordynatorka biennale, z niekłamanym wzruszeniem cieszyła się z efektów tego artystycznego projektu.

 

GALERIA

FINAŁ BIENNALE

WARSZTATY – IMPRESJE RYBNICKIE

FILM