XXIII INTERDYSCYPLINARNY PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI PLASTYCZNEJ CREATIO

XXIII INTERDYSCYPLINARNY PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI PLASTYCZNEJ CREATIO

  Na przełomie czerwca i lipca 40-osobowa grupa młodych artystów wzięła udział w XXIII Interdyscyplinarnym Plenerze Artystycznym Pracowni Plastycznej CREATIO „ALPEJSKA PALETA SŁOŃCA”. Wyjazd ten rozpoczął tegoroczny cykl wakacyjnych plenerów organizowanych kolejno przez wszystkie pracownie Młodzieżowego Domu Kultury. 

  Słowenia z alpejskimi szczytami i jeziorami była miejscem działań artystycznych, bazą mieszkalną i krainą kulturowych odkryć. Natura i dziedzictwo regionu  były tematem i inspiracją do codziennych zajęć z dziedziny plastyki, muzyki, filmu, fotografii i kreatywnych zabaw kulinarnych. Działania plastyczne były wzbogacone wspólnym muzykowaniem, śpiewem i nauką gry na ukulele. Tradycyjnie i barwnie – z wiankami, kwiatami, płonącymi świecami – obchodziliśmy Noc Świętojańską.

Poza częścią artystyczną ważną rolę odegrały zajęcia rekreacyjne. Codziennie organizowane były gry i zabawy integracyjne, konkurencje wodne czy rozgrywki sportowe. Wszyscy artyści próbowali swych umiejętności pływając kajakami po jeziorze Bohinj, wiosłując na SUP-ach i maszerując z kijami Nordic Walking.

Wieczory poświęcone były prezentacjom multimedialnym, podczas których poznaliśmy bliżej twórczość artystów takich jak Klimt czy Arcimboldo.

W czasie pleneru zwiedziliśmy malowniczy Bled,  fantastyczny wąwóz Vintgar, niezaludnione cyple i plaże w Triglavskim Parku Narodowym, górę Vogel z zapierającymi dech widokami, tradycyjne urokliwe miasteczka Radovljica i Ribcev Laz oraz Muzeum Belweder i Starówkę w Wiedniu.

Najtrudniejszym zadaniem artystycznym dla najmłodszych było nakręcenie baśni filmowej inspirowanej starą słoweńską legendą o Zlatarogu.

Jako, że większość uczestników po raz pierwszy uczestniczyła w plenerze, ALPEJSKA PALETA SŁOŃCA stała się dla nich równocześnie wielką przygodą i wyzwaniem.

Wszystko to będzie można zobaczyć na wystawie poplenerowej, która odbędzie się we wrześniu br. w Młodzieżowym Domu Kultury.

GALERIA