GiR-a W MACEDONII 2019

GiR-a W MACEDONII 2019

W dniach 23-29 maja reprezentacja Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku, Wiktoria Siedlecka i Milada Więckowska z Pracowni Plastycznej GiR-a, uczestniczyły w plenerze artystycznym w Bitoli w Macedonii. Wyjazd ten był nagrodą dla pracowni, z której wychowankowie biorąc udział w 38 edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego “The Small Montmartre of Bitola 2019”, zdobyli 3 nagrody “Gold Palette” i jako jedyni z Polski otrzymali to właśnie zaproszenie.

W trakcie trwania festiwalu uczestnicy, którymi były reprezentacje m.in. z Chin, Turcji, Izraela, Serbii, Tajlandii, Rumunii, Bułgarii, Rosji, Chorwacji, Słowacji, malowali charakterystyczne uliczki i zaułki Bitoli z jej główną promenadą Shirok Sokak oraz Starym Bazarem, Wieżą Zegarową, meczetem Mahmeda Efendiego oraz Cerkwią św. Dymitra. Wyjątkowo przyjemnym dniem w trakcie macedońskiego pleneru był wyjazd nad Jezioro Ochrydzkie, gdzie znajduje się wiele przepięknych zabytków kultury prawosławnej, jak np. Sobór Arcybiskupi św. Zofii. Wszystkie te urokliwe miejsca uwieczniane w pracach malarskich i rysunkowych młodych artystów, były codziennie wystawiane przed Studiem Artystycznym “Św. Cyryla i Metodego” w Bitoli i tam pozostały. 

Oczywiście wyjazd ten przyczynił się do nawiązania nowych  artystycznych kontaktów i przyjaźni, co daje kolejne możliwości reprezentowania naszej placówki, miasta i kraju.

GALERIA