FESTIWAL PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI 2018

FESTIWAL PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI 2018

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

11 i 12 kwietnia 2018 roku odbył się w naszym mieście VI RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY „PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI”, którego organizatorami są: Teatr Ziemi Rybnickiej, Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach, Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne IZART.

Tegoroczny Festiwal upłynął w twórczej, radosnej i artystycznej atmosferze. W ciągu dwóch dni  nasze  miasto zamieniło się w teatralną krainę, kreowaną przez dzieci z całej Polski. W tym roku na scenie rybnickiego teatru zaprezentowało się 15 konkursowych spektakli teatralnych: teatr „Arabeska A3” z Katowic, Teatr „Groszki” z Jaworzna, Teatr „Fart” z Rzeszowa, Teatr „Mała Fanaberia„ z Pawłowic, Teatr „Banalia” z Rzeszowa, Grupa Teatralna z Polkowic, Teatr „Baj” z Rybnika, teatr „Miodzio” z Raciborza, teatr „Cebóla” z Bolesławca, teatr „Pierrot” ze Świdnicy, teatr „Świetlik” z Lysek, teatr „Zwierciadło” z Chorzowa, „Teatr Młodego Aktora” z Żor, teatr „Figliki” z Ustronia i teatr „Nibylandia” z Mikołowa. Nie zabrakło też przedstawicieli gospodarzy, których reprezentowali teatr „Guziczek „ z TZR i teatr „Cicho-sza” z  rybnickiego MDK. Rybnickie zespoły teatralne nie brały jednak udziału w prezentacjach konkursowych. Wzorem lat ubiegłych zespołami teatralnymi opiekowali się członkowie  grup teatralnych: „Tara Bum” i „Cicho-Sza”. Pierwszy dzień festiwalu zakończył spektakl pt. „Smocze Gadanie” w wykonaniu teatru „Guziczek” z TZR.

W tym roku nasz festiwal upłynął pod znakiem teatralnych emocji, wyrażanych plastycznie i teatralnie. Po raz pierwszy podczas naszego festiwalu funkcjonowało studio teatralne, prowadzone przez aktorów teatrów „Supeł” i „Cicho-Sza”. Młodzi reporterzy pojawiali się z kamerą w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Prowadzili wywiady z aktorami, reżyserami i zaproszonymi gośćmi pod czujnym okiem Adriana Grada. Tradycyjnie odbyły się warsztaty teatralne dla uczestników festiwalu, które w tym roku prowadzili: Mariola Rodzik – Ziemiańska, Agnieszka Janas, Karina Abrahamczyk-Zator, Michał Hajduczek i Dariusz Wiktorowicz.

Poczynania młodych artystów oceniało jury w składzie:

  • Elżbieta Łągwa-Szelągowska – reżyser dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych;

  • Agata Dawidowicz – aktorka, teatrolog, praktyk teatru;

  • Elżbieta Gorzka-Kmieć- reżyser teatralny, scenarzysta.

Nie zabrakło jury dziecięcego, w skład którego w tym roku zasiadali przedstawiciele grup teatralnych: „Supeł”, „Supełek” „Guziczek”, „Na cztery łapy”, „Fik-Mik”.

Dwa dni festiwalowych prezentacji  zakończyły się barwnym korowodem, który przeszedł ulicami naszego miasta. Na zakończenie artystycznych zmagań wystąpił zespół „Cicho-Sza” prezentując absurdalną historią pt. „Opowieści Lady Maybe”, przed ogłoszeniem wyników festiwalu. Ponieważ poziom tegorocznych prezentacji był bardzo wysoki, każdy z uczestniczących zespołów otrzymał nagrodę. Laureaci z trudnością mieścili się na scenie rybnickiego teatru. Bardzo się cieszymy, że odwiedzają nas teatry z całej Polski. Po raz kolejny nasze miasto stało się barwnym, pełnym dobrej energii centrum teatru dziecięcego. Podczas festiwalu młodzi ludzie biorą udział w warsztatach, doskonalą swoje umiejętności aktorskie, integrują się, uczą się od siebie nawzajem i nawiązują przyjaźnie. To twórczy i radosny czas nie tylko dla uczestników ale także dla organizatorów. Już dziś z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję „Przestrzeni Wyobraźni”.

GALERIA