XXI LETNI PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI CREATIO – FRANCJA 2017

XXI LETNI PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI CREATIO – FRANCJA 2017

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W pierwszych dniach wrześnie wychowankowie pracowni plastycznej Creatio wrócili ze swojego  XXI Letniego Pleneru Artystycznego.

Czterdziestka młodych artystów spędziła 2 tygodnie na pograniczu Francji i Hiszpanii tworząc i wypoczywając w tym uroczym zakątku Europy.

Słońce, zabytki, przyroda i kolory Południa były tematem, inspiracją i tłem codziennych działań z dziedziny plastyki, muzyki, filmu, grafiki, tańca, teatru, sportu i kultury. Śródziemnomorski klimat, błękit nieba i wody oraz wszechobecna historia wzbogacały wyobraźnię i kreatywność młodych artystów.

Tworzyli oni żywe obrazy, kreowali kostiumy teatralne i modę typu Haute Couture,   eksperymentowali z drukiem w stylu berlińskiego „Raubdruckerin”, pracowali nad interdyscyplinarnym projektem „Szczęście”, poznawali tajemnice fowizmu, zorzy polarnej, współczesnego wzornictwa i tkaniny artystycznej.    

Historia muzyki, malowanie światłem i mistyka średniowiecznego świata Katarów były wplecione w warsztaty fotograficzne, malarskie i taneczne..

Nie zabrakło wycieczek, wypraw w różne miejsca Langwedocji i Katalonii.  Uczestnicy pleneru poznali średniowieczne Narbonne, starożytną Via Domitia, umiłowane przez fowistów barwne Collioure; zobaczyli zamki Katarów; zwiedzili Barcelonę z Muzeum Picassa i architektonicznymi perełkami Gaudiego, Figueres z Muzeum Salvadora Dali oraz w urokliwy port rybacki Cadaque – najbardziej wysunięty na wschód półwysep Hiszpanii.

W październiku odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej.

Pracownia już rozpoczęła przygotowania do kolejnego dwudziestego drugiego pleneru.

GALERIA