PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE NA MAŁĄ FORMĘ GRAFICZNĄ 2017

PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE NA MAŁĄ FORMĘ GRAFICZNĄ 2017

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

„Miedzy czernią a bielą…”

Podsumowanie II Międzynarodowego Biennale na Małą Formę Graficzną.

         2 czerwca 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej edycji Międzynarodowego Biennale na Małą Formę Graficzną “Między czernią a bielą”, konkursu skierowanego do młodzieży w wieku od 12 do 25 lat. Tytuł wiodący odnosi się do tradycyjnej w grafice czerni i bieli, ale równocześnie daje możliwość wzbogacenia efektów pracy o wszystkie inne zestawienia barwne w jakich można wykonać odbitki przez szereg matryc i wielokrotne ich nakładanie. Tegoroczny podtytuł „Elfy, skrzaty i wróżki, czyli dobre duszki” miał na celu skierować młodych twórców do świata baśni, legend, lokalnych podań, fantastycznych wierzeń i rodzimych opowieści… Krasnoludki, ubożęta, domowiki i gnomy, czyli niewielkie, opiekuńcze duszki domowe, wróżki, wyobrażane jako istoty przypominające kobiety lub anioły, elfy, czyli duszki leśne, przedstawiane jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, to fascynujące istoty krainy wyobraźni, które miały być inspiracją do stworzenia niezwykłych plastycznych opowieści, wykonanych w tradycyjnych technikach grafiki warsztatowej w postaci druku wypukłego, wklęsłego i płaskiego.

         Na biennale wpłynęły 1393 prace wykonane przez młodzież ze 158 placówek kulturalnych z Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Tatarstanu, Słowenii, Czarnogóry, Serbii, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Izraela, Tajlandii, Indii, Chin, USA i Polski. 7 kwietnia br. jury konkursu, czyli artysta grafik dr hab. Franciszek Nieć, mgr sztuki Katarzyna Sekulska oraz mgr plastyki Milada Więckowska, dokonało wyboru nadesłanych prac graficznych przyznając 10 nagród, 20 wyróżnień i 100 kwalifikacji do wystawy. Wybrane prace odznaczają się doskonałym warsztatem graficznym z użyciem różnorodnych technik takich, jak linoryt, gipsoryt, sucha igła, akwaforta, akwatinta, tekturoryt, monotypia i mokulito oraz ciekawym rozwiązaniem kompozycyjnym, subtelnym użyciem koloru, a przede wszystkim rzetelną, aczkolwiek indywidualną interpretacją tematu konkursu.

         Finałową uroczystość wręczenia nagród i otwarcia wystawy wybranych prac otworzyła pani Barbara Zielińska, dyrektor MDK oraz pomysłodawczyni konkursu pani Milada Więckowska z Pracowni Plastycznej GiR-a. W atmosferę związaną z tematem biennale wprowadził zebranych występ Karoliny Mikołajec i Magdaleny Bloch, reprezentantek zespołów tanecznych prowadzonych przez panią Monikę Floryszak, które wykonały taniec pajaców. Tłem była dekoracja stworzona z przestrzennych figurek wróżek nadesłanych przez grupę z Kazachstanu, które nie będąc grafikami nie spełniały warunków konkursu, ale swoją urodą zasłużyły na taką prezentację.

Jako, że biennale objęte było honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, uroczystość podsumowującą konkurs zaszczyciła swoją obecnością pani Alicja Bartkowiak, dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Rybniku, która wraz z przewodniczącym jury panem Franciszkiem Nieciem oraz przedstawicielką jury panią Katarzyną Sekulską, wręczyła dyplomy, nagrody, wyróżnienia i podziękowania laureatom konkursu i ich opiekunom. Nagrody osobiście odbierali laureaci I miejsca – Katia Lazar z Mińska na Białorusi oraz Karol Kociach z Rzeszowa, laureatki II miejsca – Olena Kalczuk i Solomija Dorosz z Lwowa na Ukrainie oraz laureatka III miejsca – Wiktoria Kamycka z Zabrza. Z grona wyróżnionych w uroczystości wzięła udział Klaudia Jaworska z Rzeszowa, a za kwalifikacje prac do wystawy dyplomy odebrali – Karolina Marzec, Alicja Lisowska i Krzysztof Kaletka z Rybnika. Całość imprezy zamknął poczęstunek oraz wspólne oglądanie i omawianie wystawionych prac, które podziwiać będzie można do końca sierpnia 2017 r.

GALERIA

FILM