V RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY

V RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

5-6 kwietnia 2017 roku odbył się w naszym mieście V RYBNICKI DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY „PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI”, którego organizatorami są: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „IZART”,  Teatr Ziemi Rybnickiej, Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach i Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku.

Teatr Ziemi Rybnickiej po raz kolejny zamienił się w stolicę dziecięcego teatru. W tym roku nasz festiwal zyskał status międzynarodowy w związku z udziałem gości z Ukrainy. Do Rybnika przyjechało 14 teatrów: „Szydełko” z Wodzisławskiego Centrum Kultury, teatr „WW” z Tychów, „Akuku” ze Świerklan, „Miodzio” z Raciborza, „Siódemeczka„ i „Świetliki” z Czerwionki-Leszczyn, „Tria” z Pawłowic, „Mania Grania” z Wapiennicy, „Pierrot” ze Świdnicy, „Bum Bum Cyk” z Torunia, „Teatrzyk Niewielki” z  Borucina, „Ściana” z Żor, „Grupa Teatralna Remiza” z Serocka oraz „Spirograf” ze Lwowa.

Tradycyjnie teatralnym prezentacjom towarzyszyły warsztaty integracyjne, plastyczne i oczywiście teatralne. Ze względu na dużą ilość zgłoszeń warsztaty prowadziło sześciu wykładowców – znawców różnych dziedzin teatru; Bartłomiej Kamiński, Wojciech Chowaniec, Tomasz Koźlik, Barbara Wójcik-Witorowicz oraz Iryna Afanasjewa.

Pierwszy dzień festiwalu zakończył spektakl pt. „Siedem księżniczek na wieży” w wykonaniu teatru „Supełek” z Boguszowic. Drugiego dnia wystąpił teatr „Epidemia” z Bierunia  ze spektaklem „Rekrut”.

Poczynania młodych artystów oceniało jury w składzie:

  • Elżbieta Łągwa-Szelągowska – teatrolog, krytyk teatralny, reżyser dziecięcych i młodzieżowy grup teatralnych;

  • Agata Dawidowicz – aktorka, teatrolog, praktyk teatru;

  • Dariusz Wiktorowicz – aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny.

Drugą komisją oceniającą było tzw. „jury dziecięce” w skład którego weszły: teatr „Szydełko”, teatr „Na cztery łapy”, teatr „Miodzio”, teatr „Coś więcej”,  teatr „Guziczek” i teatr „Supełek. Dobrą i przyjazną atmosferą naszego festiwalu tworzą rybnickie grupy teatralne, które pomagają w organizacji imprezy. Zapowiedzi teatralne przygotowywał teatr „Supeł” z DK Boguszowice a grupy teatralne pilotowane były przez aktorów teatrów „Tara-Bum” z TZR i „Cicho- Sza” z MDK w Rybniku.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ponad 600 uczestników i widzów.

Po raz kolejny Festiwal „Przestrzeni Wyobraźni” stał się wydarzeniem, które skupia w Rybniku coraz większą liczba miłośników teatru nie tylko z kraju ale także zza granicy.  Każdego roku młodzi artyści przyjeżdżają do nas by się zaprezentować, poznać i edukować teatralnie bo właśnie w naszym mieście znajdują swoją „Przestrzeń Wyobraźni”.