WERNISAŻ PRACOWNI GiR-a

WERNISAŻ PRACOWNI GiR-a

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

21 października 2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku otwarta została wystawa twórczości wychowanków Pracowni Plastycznej GiR-a prowadzonej przez Miladę Więckowską, na której zobaczyć można ponad 200 prac plastycznych dzieci i młodzieży z zakresu malarstwa, rysunku i grafiki, stworzonych podczas zajęć w pracowni oraz  “mini rzeźby”, obrazy i zdjęcia działań artystycznych powstałe w czasie VI Pleneru Artystycznego GiR-y w Wiśle. Temat wystawy, nawiązujący do pleneru, ale również do jubileuszu pracowni, brzmi „Spotkanie z pasikonikiem… i 20 lat twórczych działań”. W związku z tym wystawę zdominowały w różnorodny sposób zobrazowane mniejsze i większe owady, którym można przyjrzeć się z bliska i które przedstawione są w różnych technikach i kompozycjach, od realistycznych począwszy, a na symboliczno-abstrakcyjnych skończywszy.

         Uroczysty wernisaż rozpoczął występ Anny Rzeszut i Poli Derner z MDK, wychowanek pana Wojciecha Świerczyny, które nastrojowymi utworami stworzyły atmosferę przyjazną dla dalszych doznań artystycznych. Po tym wprowadzeniu wyświetlona była specjalna prezentacja multimedialna, podsumowująca wielorakość działań związanych ze sztuką i kulturą, realizacją jakich wciągu 20 lat poszczycić się może Pracownia Plastyczna GiR-a, co spowodowało oczywiście powrót do miłych wspomnień i uśmiechy na widok zdjęć i utrwalonych na nich ważnych, ciekawych i wyjątkowych sytuacji. Ważnym elementem uroczystości było wręczenie wychowankom pracowni Nagród Dyrektora MDK za sumienną pracę i sukcesy artystyczne, a także nagród i wyróżnień z ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, dostarczonych w ostatnich dniach pocztą. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują sukcesy na XVI Biennale Ekslibrysu Dzieci i Młodzieży w Żarach, gdzie za swoje linoryty nagrodę otrzymała Oliwia Pol, a wyróżnienia Natalia Chrószcz, Olivia Kitura, Wiktoria Głombica, Paulina Stachak i Agata Skrzypiec. Grafiki wykonywane w pracowni, to (nazwa przecież zobowiązuje) szczególnie lubiana dziedzina twórczości plastycznej, co widać również na prezentowanej wystawie.

         Podczas wernisażu, oglądaniu wystawy towarzyszył pyszny słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców młodych artystów, którego szczególnym akcentem był specjalny jubileuszowy, czarno-biały “graficzny” tort, przygotowany przez panią Małgorzatę Oleś, mamę dwójki młodych pracownianych twórców. Zaproszeni goście, czyli rodziny, przyjaciele i znajomi z podziwem przyglądali się artystycznym i technicznym walorom wystawionych dzieł, co stworzyło miłą atmosferę do dyskusji i wymiany spostrzeżeń. Zatem wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli wystawy zapraszamy do naszej placówki, gdzie można ją oglądać przez najbliższy miesiąc.

GALERIA                       FILM