PLENER ARTSYTYCZNY PRACOWNI WALOR “MELANOCHIA” WICHROWEGO WZGÓRZA

PLENER ARTSYTYCZNY PRACOWNI WALOR “MELANOCHIA” WICHROWEGO WZGÓRZA

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W dniach od 17- 24 lipca 2016 roku odbył się V Plener artystyczny Pracowni Walor z Młodzieżowego Domu Kultury z Rybnika. 

Grupa 18 młodych ludzi pod kierunkiem pani Ewy Tomas- Modlich oraz pani Iwony Dragi wyjechała do Dworu na Wichrowym Wzgórzu w powiecie sandomierskim. Inspiracją do tygodniowych działań twórczych była reprodukcja grafiki Albrechta Durera “Melancholia”. 

       “Menalochia”- nowy tytuł, nadany przez uczestników towarzyszyła plenerowiczom każdego dnia: pojawiła się w kompozycjach wykonanych techniką scrapbookingu, w pracach malarskich, rysunkowych, w formach użytkowych, w pejzażach, w tematach związanych z architekturą, fotografią. Wiśniowe sady, łany zbóż, pola kapusty, kukurydzy, widoki malowniczej, sandomierskiej toskanii, kamieniczki Sandomierza sprawiły, iż dzieło wielkiego renesansowego artysty nabrało wyjątkowego, całkowicie innego wyrazu. Fantastyczna gościnność, przepyszne jedzenie, “klimatyczność miejsca”, szczeniak Greta, ogromne ruiny zamku w Krzyżtoporze dały wszystkim młodym artystom sporo radości.

    Melancholia stała się MELANOCHIĄ- równie symboliczną, lecz pełną energii, słońca, koloru i młodzieńczego entuzjazmu.

GALERIA