“VINCENT VAN GOGH – Z PĘDZLEM WŚRÓD GWIAZD” 6.05.2016

6 maja 2016 roku w Teatrze Ziemi Rybnickiej została otwarta wystawa prac laureatów XIV Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży „Vincent van Gogh – z pędzlem wśród gwiazd”. Na tegoroczną edycje konkurs nadesłano 4700 prac z 26 krajów. Jury wyłoniło grono 157 finalistów, których prace zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej a spośród których wybrano laureatów 37 nagród i 39 wyróżnień. Kraje biorące udział w Biennale to: Sri Lanka, USA, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Czechy, Rosja, Łotwa, Białoruś, Indonezja, Chorwacja, Bulgaria, Kazachstan, Indie, Węgry, Tajlandia, Turcja, Azerbejdżan, Litwa, Słowenia, Hongkong, Mołdawia, Słowacja, Rumunia, Korea i Polska.
Na uroczyste podsumowanie przybyli zaproszeni goście: Maria Lipińska – dyrektor rybnickiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, Andrzej Wojaczek – zastępca przewodniczącego Rady Miasta, Krystyna Stokłosa – radna Miasta Rybnika i Monika Goetzendorf-Grabowska – przewodnicząca Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.
Wszyscy przybyli do teatru laureaci odebrali z rąk honorowych gości nagrody, dyplomy i pięknie wydane foldery. Oprawę muzyczną przygotował Tadeusz Kolorz, który swoimi utworami nawiązał do twórczości wielkiego malarza.
Na scenie pojawiło się również dziecięco-młodzieżowe jury z pracowni Creatio ze swoją liderką Aldoną Kaczmarczyk-Kołucką. Na zakończenie podziękowano wszystkim nauczycielom opiekującym się młodymi artystami.
Wystawa potrwa do 5 czerwca 2016 roku.