GiR-a W BYTOMSKIM MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIM

GiR-a W BYTOMSKIM MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIM

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Wychowankowie Pracowni Plastycznej GiR-a w ramach zajęć z historii sztuki, 29 maja br., pojechali do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, żeby zwiedzić wystawę „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu”. To pierwsza i największa do tej pory pokazywana w Polsce w tym roku ekspozycja przygotowana przez twórców filmu „Twój Vincent”. Wcześniej gościła tylko w Holandii, w Het Noordbrabants Museum, a potem wyrusza do Azji.

Wystawa przedstawia 122 obrazy wykonane techniką olejną, jaką stosował Vincent van Gogh w swoich pracach. Zanimowane w filmie, opowiadają historię życia i śmierci artysty. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha.

Ponieważ na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów, dla młodzieży interesujący oczywiście był proces tworzenia takiej malarskiej animacji poklatkowej. Obecność na wystawie Mariusza Maksela, jednego z malarzy, który stworzył część obrazów do filmu, dała możliwość zobaczenia z bliska, jak krok po kroku powstawała sekunda filmu, jak na pierwszą wersję kadru nakładane były przesunięcia i ruch postaci, jak dobierane były odcienie farb, aby pasowały do całości, jak wyglądał ukończony kadr łączony z następnymi.Animowane postaci wkomponowane w film, opowiadające o życiu artysty były jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów. Na podstawie prezentacji i zdjęć oraz wystawionych malarskich kadrów, można było prześledzić sposób kreowania fabuły filmu z wykorzystaniem konkretnych obrazów Vinceta lub dostosowaniem innych ujęć do pory roku czy dnia, aby nadal utrzymane były w klimacie jego malarstwa, a jednocześnie sensownie wpasowywały się w treść.

Wizyta na wystawie była zatem bardzo edukacyjna pod wieloma względami dla młodzieży zainteresowanej szeroko rozumiana sztuką.

GALERIA