V ŚWIATOWA OLIMPIADA SZTUK W WASZYNGTONIE 2015

V ŚWIATOWA OLIMPIADA SZTUK W WASZYNGTONIE 2015

10-letnia Hania Ociepka, 11-letni Adam Araszczuk, 13-letnia Zosia Kibało i 12-letnia Ania Dorobis wychowankowie Pracowni Plastycznej „CREATIO” tworzący pod kierunkiem pani Aldony Kaczmarczyk-Kołuckiej zdobyli główne nagrody w V Światowej Olimpiadzie Sztuk w Waszyngtonie. Dzięki wspaniałomyślnym sponsorom dzieci wraz ze swoimi mamami mogły na początku lipca 2015 roku reprezentować Polskę w tym ogromnym międzynarodowym wydarzeniu artystycznym.

Czas spędzony w Waszyngtonie i Nowym Jorku pełen był nieprawdopodobnych atrakcji. Na Art Festiwal dzieci, nie tylko miały możliwość  poszerzenia swoich artystycznych horyzontów, ale przede wszystkim, mogły (dzięki obecności  dzieci         z całego świata ) obserwować jak różne jest spojrzenie na twórczy świat w zależności od szerokości geograficznej, z której pochodzimy. Waszyngton cieszył również oczy uporządkowaną architekturą, wśród której co kawałek można odpocząć  bądź  to na skrawku zieleni, bądź w licznych muzeach. Dzieci miały mnóstwo radości z wizyty w narodowej mennicy, bo zobaczyć na własne oczy proces drukowania dolarów robi wrażenie (niektórzy nawet  leżeli na dolarach). Biały Dom, Capitol, Mall Park, Biblioteka Kongresu, cmentarz Arlington, Georgetown, Mount Veronica… to wszystko miejsca znane z filmów, reportaży. Wyjątkowym doświadczeniem była możliwość wzięcia udziału w obchodach  4 lipca (amerykańskiego Dnia Niepodległości).
Poziom radości i pozytywnej energii jaką prezentują tego dnia amerykanie jest nieprawdopodobnie zaraźliwy. Akcentem polskim w USA była wizyta w Ambasadzie RP. A Nowy Jork? Filmowy, głośny, kolorowy, wysoki, ciasny… szalony. To miasto rzeczywiście  nie zasypia. Poczuć choć na chwilę energię Broadway’u, bogactwo Manhattanu czy szaleństwo Brooklynu… bezcenne. Dzieciom udało się  otrzeć o sztandarowe miejsca NY.  Był Central Park, strefa zero, Statua Wolności, rejs po rzece Hudson, Empire State Building… i hot dogi jedzone wspólnie z amerykańskimi kibicami  bejsbola w trakcie meczu na stadionie Yankee. Z całą  pewnością  była to przygoda życia. A marzenia spełniły się, bo Pracownia „CREATIO” z Młodzieżowego Domu Kultury dała dzieciom szansę  namalować swój świat.

GALERIA