MIĘDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻY „ATTRACTIVE CITY” W IRLANDII

Nasza 14-to osobowa grupa z pracowni CREATIO przy Młodzieżowym Domu Kultury obecnie przebywa na Międzynarodowej Wymianie Młodzieży „Attractive City” w Irlandii. Projekt ten jest organizowany w ramach programu ERASMUS+ i będzie trwał do 30 czerwca 2015 roku. Pozostali uczestnicy wymiany pochodzą z Irlandii, Włoch i Finlandii. Pierwsze dwa dni spędziliśmy w Dublinie, zwiedzając miasto i integrując się z nowopoznanymi młodymi ludźmi w czasie gier i zabaw, przeprowadzanych kolejno przez każdą nację. Na dalszą część projektu pojechaliśmy na zachodnie wybrzeże Irlandii, do hrabstwa Galway, gdzie mieszkamy u brzegu fiordu Killary. Dni nad Atlantykiem są wypełnione różnego rodzaju zajęciami sportowymi, terenowymi i wodnymi  zawsze w grupach międzynarodowych. Druga połowa dnia poświęcona jest dyskusjom i debatom oraz warsztatom programowym (np. teatralne, plastyczne, muzyczne, taneczne, itp). Nasza grupa CREATIO przeprowadziła warsztaty artystyczne z elementami grafiki wprowadzając swoich zagranicznych przyjaciół w tajniki druku na tkaninie. Wieczory poświęcone są prezentacjom narodowym, gdzie dzielimy się wiedzą na tematy kultury każdego kraju i narodu. W czasie wieczoru kultury polskiej przedstawiliśmy m. in. teatr cieni (Legenda o Smoku Wawelskim), żywe obrazy (wg. Jana Matejki), taniec współczesny z grą świateł,  filmy o pracowni i o Rybniku nakręcone przez nas w czasie przygotowań do wymiany. Nauczyliśmy wszystkich polskich piosenek, zabaw i tradycyjnego poloneza, który zatańczyło wspólnie kilkadziesiąt osób z 15 krajów. 15 krajów bierze się stąd, że równolegle do naszej wymiany odbywa się tu drugi projekt angażujący 4 kraje, do tego dochodzą wolontariusze z Killary z różnych części globu. Tak więc integracja międzynarodowa ma tu bardzo szeroki zasięg. Nie wszyscy zagraniczni uczestnicy projektu mają wystarczającą wiedzę geograficzną ale każdy z nich już wie gdzie leży Rybnik.