PRACOWNIE PLASTYCZNE
Danuta Sarna
Dyrektor MDK
Pracownia Plastyczna Kameleon
Pracownia Plastyczna KAMELEON to miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury gdzie młody człowiek uczy się nie tylko malować i rysować, ale przede wszystkim przelewać na papier swoje twórcze wizje. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 12 do 15 roku życia. Odbywają się w każdą środę. Prace wychowanków prezentowane są na corocznej wystawie pracowni. Biorą również udział w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.
W sierpniu 2013 roku pani Danuta wraz z wychowankami reprezentowała nasz kraj w Chinach podczas pleneru podsumowującego konkurs INTERNATIONAL CHILDREN PAINTING COMPETITION IN HONG KONG, gdzie jej Pracownia Kameleon znalazła się wśród laureatów 20 najlepszych pracowni na świecie.
Od września 2023 r. Pani Danuta objęła stanowisko Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.
Pani Danka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im Józefa Pankiewicza w Katowicach o specjalności snycerstwo. W 2004 roku ukończyła Pedagogikę opiekuńczo- wychowawczą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
By poszerzyć swój warsztat zarówno praktyczny jak i metodyczny w 2006 roku ukończyła Kurs kwalifikacyjny z przedmiotu, ,sztuka”(MCDN Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie).
Pani Danka bierze udział w konferencjach, i seminariach w ramach Ogólnopolskich Sejmików Placówek Wychowania Pozaszkolnego, Ogólnopolskiej Giełdy Projektów organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, Międzynarodowym Festiwalu Kultury Alternatywnej – Slot Art Festiwal, który co roku w okresie letnim odbywa się w Polsce, w Lubiążu.
Otrzymane nagrody:
- Nagroda Ministra Edukacji: 2014 r.
- Medal Komisji Edukacji Narodowej: 2015 r.
- Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty: 2009 r.
- Nagroda Prezydenta: 2008 r., 2018 r., 2022 r.
- Nagroda Dyrektora MDK: 2006 r., 2011r., 2013r., 2016 r., 2017 r., 2019 r., 2021 r.
Aldona Kaczmarczyk-Kołucka
Pracownia Plastyczna Creatio
W PRACOWNI PLASTYCZNEJ CREATIO tworzy się w następujących technikach: malarstwo (olej, gwasz, akwarela), rysunek (węgiel, piórko, ołówek, pastel), grafika (linoryt, monotypia). Do tego dochodzą techniki mieszane i eksperymentalne. W czasie zajęć wprowadzane są elementy teorii i historii sztuki i kultury.
Oprócz zajęć stacjonarnych p. Aldona organizuje: coroczne plenery malarskie (Polska, Szwecja, Francja – Bretania i Normandia, Dania , Francja – Prowansja i Langwedocja) wycieczki edukacyjne, projekty interdyscyplinarne „Żywe obrazy”, cykl międzynarodowych konkursów „Wielcy Znani i Nieznani” i happeningi artystyczne towarzyszące międzynarodowym wymianom młodzieży.
Uczestnicy zajęć prezentują swoje prace na wystawach, konkursach i przeglądach artystycznych w Polsce i za granicą zdobywając w nich liczne nagrody i wyróżnienia.
Plastyk, historyk sztuki, pedagog. Prowadzi zajęcia w Pracowni Plastycznej CREATIO od 1991 roku.
Ukończyła:
- Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej (specjalność : Artystyczny Druk Sitowy),
- Katolicki Uniwersytet lubelski w Lublinie – Historia Sztuki (dyplom : Katedra Historii Sztuki Nowoczesnej),
- Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie – Instytut Plastyki (studia podyplomowe: Upowszechnianie Sztuki i Kreacji Artystycznej,
dyplom: Pracownia Grafiki), - Kurs Pedagogiczny z metodyką Plastyki – WOM Katowice.
Od 2000 roku jest członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSEA. W 2001 zdobyła II-gą nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Projektów Edukacyjnych prezentowanych na Europejskim Kongresie InSEA.
Otrzymane nagrody:
- Tytuł Profesora Oświaty: 2017 r.
- Nagroda Ministra Edukacji: 2006 r., 2010 r., 2016 r., 2023 r.
- Medal Komisji Edukacji Narodowej: 2012 r.
- Nauczyciel Roku Miasta Rybnik: 2017 r.
- Nagroda Prezydenta Miasta Rybnika w Dziedzinie Kultury: 2006 r.
- Nagroda Prezydenta: 2003 r., 2013 r., 2021 r.
- Nagroda Dyrektora MDK: 2002 r., 2005r., 2009r., 2012 r., 2014 r., 2015 r. 2019 r.,2020 r.
Milada Więckowska
Pracownia Plastyczna GiR-a
PRACOWNIA PLASTYCZNA GiR-a – jest otwarta dla dzieci i młodzieży w każdym wieku! Młodsze dzieci podczas zajęć plastycznych mogą pracować przy sztalugach na dużych formatach, malując, rysując, wyklejając i poznając ciekawe, często niedostępne w domu sposoby tworzenia, a ich prace biorą udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach plastycznych.
Młodzież poznają przede wszystkim świat grafiki, techniki druku wypukłego i wklęsłego, jak również eksperymentalne metody dające ciekawe efekty twórcze. Ćwiczy również umiejętność malowania i rysowania z natury z zachowaniem proporcji, perspektywy, światłocienia i kolorystyki wykorzystując różne techniki plastyczne oraz specyficzne materiały.
Dla młodzieży licealnej w pracowni odbywają się również zajęcia z historii sztuki przygotowujące do matury i studiów. Aby poznać dzieła wielkich artystów pani Milada organizuje wyjazdy do muzeów na wystawy.
Wychowankowie Pracowni Grafiki i Rysunku, czyli GiR-y zdobywają liczne nagrody w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach plastycznych m.in. „Grafika” – Lublin, „Wielcy Znani i Nieznani” – Rybnik, „Drukarnia Wyobraźni”-Radom, „Art for Peace” – Brazylia, „The Small Montmartre of Bitola” – Macedonia, „In My Homeland” – Białoruś 2010.
Młodzież działająca aktywnie w pracowni bierze udział w wymianach międzynarodowych, warsztatach i plenerach artystycznych.
Plastyk, grafik, historyk sztuki. Prowadzi Pracownię Plastyczną GiR-a działającą w Młodzieżowym Domu Kultury już od 1996 roku. Jest autorką własnego programu nauczania „Grafika i rysunek” wdrażanego na zajęciach MDK.
Ukończyła:
– Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie – Instytut Plastyki – specjalizacja: grafika warsztatowa (dyplom pod kierunkiem Jerzego Jędrysiaka);
– studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP – Instytut Pedagogiki w Katowicach – kształcenie blokowe (sztuka);
Stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w różnego rodzaju kursach, warsztatach, seminariach i szkoleniach, m.in. w warsztatach metodycznych w WOM-ie w Katowicach: „Aktywne metody wspomagające proces rozwoju”, „Inne formy zajęć plastycznych – metody aktywizujące”, „Warsztaty interaktywne: Droga dźwięku, droga ciszy” – w zakresie nauczania przedmiotów artystycznych oraz w Międzynarodowym Seminarium „Youth work done to stop violence and criminality” – Kopenhaga (2003), w Międzynarodowym Szkoleniu w ramach Programu UE „Młodzież” – Berlin (2005), warsztatach artystycznych „Batik” organizowanych przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica (2009).
Otrzymane nagrody:
- Nagroda Ministra Edukacji: 2006r., 2017 r.,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej: 2012 r.
- Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty: 2010 r.
- Nagroda Prezydenta Miasta Rybnika: 2014 r., 2020 r.
- Nagroda Prezydenta Miasta Rybnika w Dziedzinie Kultury: 2009 r.
- Nagroda Dyrektora MDK: 2003r., 2008 r., 2012 r., 2016 r., 20159r. 2022 r., 2023 r.
Ewa Tomas-Modlich
Pracownia Plastyczna Walor
Zajęcia w PRACOWNI PLASTYCZNEJ WALOR są prowadzone dla dzieci od 6 roku życia. Techniki, które uczeń pozna w czasie zajęć to: rysunek, grafika, malarstwo, techniki mieszane, formy przestrzenne. Charakterystyczne dla pracowni Walor są barwne, bardzo ekspresyjne prace plastyczne. Pani Ewa raz w tygodniu prowadzi również zajęcia z CERAMIKI. Jej wychowankowie biorą udział w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, zdobywając liczne nagrody. W ramach wypoczynku letniego Pani Ewa organizuje co roku obozy artystyczne, a od 6 lat plenery „Szlakiem zamków i pałaców w Polsce”. Przygotowuje program działań, scenariusze zabaw, zawodów artystycznych, prowadzi warsztaty tematyczne, dotyczące konkretnego zamku, pałacu wokół którego toczy się dany plener. W Pracowni Walor odbywają się tzw. ”Nocki w pracowni”, w ramach których wychowankowie realizują niekonwencjonalne dzieła, instalacje artystyczne. Są one później prezentowane na corocznej wystawie pracowni.
Popularyzator sztuki, nauczyciel plastyki z długoletnim stażem, wychowawca sporej rzeszy młodych twórców- profesjonalistów. Od 2002 roku członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INsEA.
Ukończyła:
- Uniwersytet Śląski w Cieszynie – wychowanie plastyczne, dyplom z grafiki warsztatowej technika akwaforta z akwatintą.
- Studia Podyplomowe z Diagnozy i Terapii Psychologiczno Pedagogicznej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
- Liczne kursy i warsztaty metodyczne.
- Zdobyła certyfikat do prowadzenia zajęć z ceramiki artystycznej Stowarzyszenia Akademii Łucznica.
Otrzymane nagrody:
- Medal Komisji Edukacji Narodowej: 2017 r.
- Nagroda Prezydenta: 2012 r. i 2023 r.
- Nagroda Dyrektora MDK: 2018 r., 2015 r. 2019 r.,2022 r.
Zuzanna Śmieja
Pracownia Plastyczna Kontrasty
Uczestnicy PRACOWNI PLASTYCZNEJ KONTRASTY to zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa oraz młodzież gimnazjalna. Zajęcia plastyczne mają na celu nie tylko rozwijanie talentu uczestników. Są połączone z wprowadzeniem elementów historii sztuki poprzez zabawę, przez, co nie tylko uczą, ale też bawią. Na zajęciach uczestnicy poznają różne techniki rysunku, malarstwa i grafiki; wychodzą pracować w plenerze; biorą udział w warsztatach plastycznych i wernisażach wystaw. Młodzi artyści mogą wykazać się na licznych konkursach plastycznych. Co roku pracę grupy plastycznej „Kontrasty” podsumowuje otwarcie wystawy prac wychowanków. Od roku szkolnego 2023/2024 pani Zuzia w ramach działalności pracowni prowadzi zajęcia z MAKRAMY dla dzieci od 12 roku życia.
Jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego – kierunek Pedagogika Oświatowo-Artystyczna. Od 2004 roku prowadzę zajęcia w pracowni plastycznej „Kontrasty” w Młodzieżowym Domu Kultury. By poszerzyć swój warsztat zarówno praktyczny jak i metodyczny w 2006 roku ukończyła Kurs kwalifikacyjny z przedmiotu, ,sztuka”(MCDN Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie).
Otrzymane nagrody:
- Medal Komisji Edukacji Narodowej: 2023 r.
- Nagroda Prezydenta: 2016 r.
- Nagroda Dyrektora MDK: 2009 r., 2013 r., 2015 r., 2022 r.