ZESPOŁY INSTRUMENTALNE, MUZYCZNE I WOKALNE
Karolina Hanik
W Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku pani Karolina prowadzi zajęcia umuzykalniające dla 5-6 latków oraz wokalne, podczas których dzieci i młodzież czerpią radość ze wspólnego muzykowania m.in poprzez śpiew, ćwiczenia emisyjne, rytmiczne, dykcyjne. Zajęcia te uczą również pracy w zespole.
Wieloletni pedagog, wokalistka, laureatka wielu Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Artystycznej. Uczestniczka licznych warsztatów i konferencji z zakresu emisji głosu, muzyki dla dzieci a także aktorstwa. Jej uczniowie biorą czynny udział w koncertach, festiwalach zyskując czołowe miejsca. Stale rozwija swoje umiejętności i bierze czynny udział w projektach muzycznych.
W 2024 Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Rybnika.
Od Pani Karoliny
“Już jako dziewczynka bawiłam się w nauczycielkę, nie wiedząc jeszcze wtedy tak naprawdę kim zostanę…. a dziś? Wiem, że muzyka i praca z najmłodszymi i młodzieżą to właśnie to, czego chcę. Uwielbiam pracę z dziećmi, dzielenie się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami, przede wszystkim w radosnej atmosferze wprowadzać je w świat muzyki poprzez śpiew, rytmiczanki, taniec, grę na instrumentach, pobudzając ich muzykalność, kreatywność, percepcję i wyobraźnię. Muzyka to magia. Tę właśnie magię staram się tworzyć na moich zajęciach i odczuwać ją wspólnie z wychowankami “
Wojciech Świerczyna
W Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi grupowe zajęcia muzyczne: gitara, ukulele oraz wokal, zarażając dzieci i młodzież swoją muzyczną pasją oraz dzieląc się z nimi swoim ogromnym doświadczeniem.
Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży, które chcą rozpocząć przygodę z instrumentem, jak i dla osób na zaawansowanym poziomie gry. Grupa gitarowa „Ósemeczki” – to grupa początkująca (wiek 7-10 lat), zespół gitarowy „Cz-kawka” (grupa średniozaawansowana wiek 11-14 lat), grupa „TIME” (grupa zaawansowana 15-18 lat). Zajęcia wokalne: „Rozśpiewane Karmelki” – to najmłodsza grupa wokalna (6-11 lat) oraz grupa „Dwa słowa” (12-18 lat), w której młodzież oprócz typowych zajęć wokalnych uczy się interpretacji tekstów i pracy na scenie. Pan Wojciech prowadzi również zespół wokalno-instrumentalny „Światło”, który jest złożony z wyróżniających się uczniów starszych grup.
Wojciech Świerczyna – gitarzysta, pedagog, animator kultury. Laureat II miejsca w VI edycji telewizyjnego programu „MAM TALENT”. Uhonorowany Nagrodą Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Współpracuje z czołówką polskich i zagranicznych artystów, koncertując w kraju i za granicą – m. in w Stanach Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Francji, Grecji i Włoszech oraz w niezliczonych programach telewizyjnych i radiowych. Występował m. in z Andrea Bocelli, Matteo Bocelli, Kubą Badachem, Beatą Kozidrak, Natalią Kukulską, Markiem Piekarczykiem, zespołem PECTUS, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Opolską oraz hollywoodzkimi twórcami muzyki filmowej m. in Raminem Djawadi (Gra o tron, Iron Man) czy Simonem Franglenem (Titanic, Avatar).
Mirosława Piernikarska
Na zajęciach wokalnych u pani Mirki podopieczni rozwijają aktywność artystyczną: poznają piosenki o różnej tematyce, grają na instrumentach tematy rytmiczne i melodyczne, uczą się pięknego poruszania do muzyki oraz zachowania się na scenie podczas występu. Poprzez stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń emisyjnych, rozwijają głos i słuch muzyczny. Doskonalą śpiew w 1,2 i 3-głosie.
Każdego roku chętni podopieczni uczestniczą w wielu festiwalach, koncertach oraz wydarzeniu muzycznym Silesia Gospel Festival im. Norberta Blachy w Rybniku.
Na spotkaniach w grupie starszej, młodzież rozwija twórczość własną: samodzielnie aranżują piosenki oraz dokonują pierwszych prób komponowania własnych utworów.
Zajęcia wokalne odbywają się w czterech grupach muzycznych:
- „Chichoty” – najmłodsza grupa muzyczna (klasy 2 i 3)
- „Forte Singers” – klasa 4 i 5
- „Allegretto” – klasa 6
- „Tonus” – klasy 7 i 8
Warto wspomnieć o dwóch nieistniejących już grupach muzycznych prowadzonych przez panią Mirkę:
„Tonika” – zespół powstał w 2006 zastępując zespół wokalno – instrumentalny „Enigmat”, który działał w MDK w latach 2000-2005, osiągając wiele sukcesów. Były to grupy bardzo ambitnych i utalentowanych muzycznie młodych ludzi w wieku 15 –23 lat, którzy śpiewali, grali na różnych instrumentach oraz samodzielnie aranżowali i komponowali piosenki.
W grudniu 2005 roku grupa muzyczna „Enigmat” wspólnie z delegatami Urzędu Miasta Rybnik, wzięła udział w obchodach tygodnia polsko-francuskiego w Mazamet.
Mirosława Piernikarska jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego – kierunek wychowanie muzyczne.
Ukończyła również:
- Kurs doskonalący „Rytmika” – WOM Katowice,
- Studia podyplomowe „Edukacja informatyczna” – POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Z dziećmi i młodzieżą pracuje wiele lat. Zaczynała jeszcze w podstawówce jako drużynowa zuchowej drużyny „Leśne Duszki”. Swoją przyszłość już wtedy wiązała z pracą z dziećmi. Od lat prowadzi dziecięce zespoły muzyczne, które zdobywają wyróżnienia i nagrody w różnego rodzaju festiwalach i konkursach. W Młodzieżowym Domu Kultury pracuje od września 2001 roku.
Mariusz Miszkurka
Pan Mariusz prowadzi zajęcia instrumentalne (gitara akustyczna, klasyczna, gitara basowa, mandolina, ukulele, instrumenty perkusyjne).
Uczestnikami zajęć są dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa – klasy IV – VIII, szkoły średnie i studenci). Zajęcia odbywają się w grupach wyłanianych pod kątem wieku i umiejętności. W miarę upływu czasu z grup powstają zespoły wokalno-instrumentalne i instrumentalne. Zespoły startują w różnego rodzaju konkursach i przeglądach oraz uświetniają imprezy okolicznościowe organizowane w placówce.
Pan Mariusz Miszkurka pracuje w MDK od 2009r.
Maciej Skowroński
Pan Maciek prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze klasycznej i akustycznej dla dzieci od 11 roku życia. Nauka gry prowadzona jest w dwóch grupach: dla początkujących i dla zaawansowanych.
Oprócz nauki gry na instrumentach pan Maciek prowadzi Zespół instrumentalno-wokalny OD POCZĄTKU.
W Młodzieżowym Domu Kultury pracuję od 1995 roku. Jestem wieloletnim nauczycielem techniki i informatyki. Moją pasją jest muzyka i gra na gitarze, a swoje doświadczenia muzyczne przekazuję najmłodszym podczas zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury. Efektem naszej pracy są liczne wyróżnienia i nagrody zdobyte w przeglądach i festiwalach. Na przestrzeni lat, oprócz zajęć nauki gry na gitarze prowadziłem również zespoły instrumentalno – wokalne takie jak: „Takt”, „Młode Trio”, „Masski”, „Bab Al-Mandab” a obecnie zespół „Od Początku”.
Małgorzata Kubala - Dorczak
Zajęcia z gry na ukulele odbywają się w małych grupach dla dzieci od 7. roku życia, a młodzież od klasy IV ma okazję próbować swoich sił w grze na gitarze. Zespoły po kilku latach lub często nawet miesiącach nauki wyjeżdżają na konkursy, festiwale oraz mają okazję zaprezentować się lokalnej jak i szerszej społeczności.
Pracowała jako nauczyciel gry na gitarze w ogniskach muzycznych, stowarzyszeniach i prywatnych szkołach muzycznych (m.in. w Ustroniu, Skoczowie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Pszowie, Rybniku).
Dodatkowe zajęcia: pomoc w organizacji sportowych wydarzeń organizowanych przez Bike Race Team, śpiew w Zespole Kameralnym Ad Libitum oraz w Chórze Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, a największym hobby jest turystyka piesza i rowerowa, a także etnografia.
Wykształcenie:
- Uniwersytet Śląski – Wydział Artystyczny w Cieszynie. Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Nauka zakończona uzyskaniem stopnia magister sztuki.
- Uniwersytet Śląski – Wydział Artystyczny w Cieszynie, Instrumentalistyka – gitara klasyczna. Nauka zakończona uzyskaniem stopnia licencjata.
- Uniwersytet Opolski – Filologia angielska. Nauka zakończona uzyskaniem stopnia licencjata
Lidia Blazel-Marszolik
Iwona Remiorz
15 grudnia 2023 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku odbył się koncert z okazji 35-lecia Młodzieżowego Chóru Bel Canto, który od lat prowadzony jest przez dyrygentki panią Lidię Blazel-Marszolik oraz panią Iwonę Remiorz.
Chór Bel Canto w ostatnich pięciu latach brał udział w wielu imprezach kulturalnych związanych z ważnymi wydarzeniami w Rybniku, jak i w regionie. Należą do nich koncerty w ramach Dni Cecyliańskich, te we współpracy
z Filharmonią im. Braci Szafranków czy z innymi orkiestrami, koncerty kolędowe w rybnickich kościołach i innych spotkaniach kolędowych, a także oprawa licznych jubileuszowych i odpustowych mszy świętych w Bazylice
św. Antoniego. Chór również nagrał utwór skomponowany do słów znanej rybnickiej poetki Janiny Podlodowskiej, który stał się hymnem Rybnika. Ponadto regularnie uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach chóralnych
o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim, a także międzynarodowym.
Do najbardziej znaczących osiągnięć w ostatnim czasie należy I miejsce
w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika
w Będzinie (2022 roku), główna nagroda w Głubczyckich Spotkaniach Chóralnych „Silesia Cantat” (w 2019, 2022, 2023 roku), Srebrny Dyplom w XXV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu, II miejsce w Tyskich Wieczorach Kolędowych (2023 rok). Bardzo ważną rolę w rozwoju artystycznym zespołu pełnił jego udział w projekcie prowadzonym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu tzw. Śpiewającej Polski. Jednym z artystycznych wydarzeń zakończonym wielkim sukcesem w postaci nagranej płyty nominowanej do prestiżowej nagrody Fryderyka, był kilkudniowy wyjazd Chóru Bel Canto do Warszawy aby wziąć udział w koncercie pt. „Moniuszko inaczej śpiewany”. Koncert odbył się w czerwcu 2019 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, a połączonym chórom towarzyszyła wspaniała orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. W minionym roku chór wraz z orkiestrą z Ukrainy (z Charkowa) koncertował w ramach tego projektu w wydarzeniu
pt. „Śpiewające ogrody” w Katowicach. Wyjazd w roku 2018 na Ukrainę do Baru, gdzie swoim koncertem Chór Bel Canto z Młodzieżowego Domu Kultury
w Rybniku uświetnił 250-lecie konfederacji barskiej, zaowocował ich udziałem w koncercie z orkiestrą młodzieżową z Baru.
Dyrygentka Chóru “Bel Canto”.
Chórmistrz, pedagog i animator ruchu muzycznego. Ukończyła PSM II stopnia w Rybniku na Wydziale Fortepianu w klasie Karola Szafranka, a następnie studia na Wydziale Wychowania Muzycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Dokształcała się na Seminariach Kodalyowskich i Carla Orffa oraz sympozjach chóralnych (Gdańsk, Gaude Mater – Częstochowa, Legnica, Kalisz, Wrocław). Bierze udział w programie Akademia Chóralna Śpiewająca Polska. Prowadziła chóry, zespoły wokalne i instrumentalne w różnych typach szkół oraz chóry amatorskie na terenie Rybnika. Współpracuje z różnymi instytucjami kulturalnymi i muzycznymi w województwie i całej Polsce. Jako doradca muzyczny z muzyki dzieliła się swa wiedzą organizując warsztaty muzyczne i chóralne dla nauczycieli muzyki i zajęć artystycznych. Jest zapraszana do prac jury konkursów i festiwali chóralnych polskich i międzynarodowych.
Chór młodzieżowy „Bel Canto” pod jej kierunkiem koncertował w różnych prestiżowych festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody w tym wielokrotnie Grand Prix. Chór dokonał licznych nagrań w radiu i telewizji w kraju i za granicą. Posiada płyty CD i DVD z utworami sakralnymi i świeckimi preferując muzykę ludową z regionu śląskiego. Osiągane sukcesy są wynikiem ogromnej pracy utalentowanej młodzieży, która dalej realizuje swoje możliwości wokalne w chórach akademickich i zawodowych koncertując na terenie Polski i całego świata.
Nagrody:
- Ministra Edukacji Narodowej (3-krotnie);
- Kuratora Oświaty w Katowicach (3-krotnie);
- Prezydenta Miasta Rybnika (5-krotnie);
- Laureatka Nagrody „Narcyz” przyznanej przez Izbę Przemysłowo – Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego;
- Nagroda Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury;
- Dyplom Uznania za całokształt pracy w amatorskim ruchu śpiewaczym i muzycznym nadany przez Zarząd Główny PZCHiO.
Odznaczenia: - Złota Odznaka Honorowa z Wieńcem Laurowym za zasługi w pracy społecznej i dyrygenckiej nadana przez Zarząd Główny PZChiO w Warszawie;
- Zasłużony dla Miasta Rybnika i Katowic;
- Odznaka Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego; Złoty Medal za długoletnią służbę nadana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego;
- Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Iwona Remiorz – wieloletni pedagog i dyrygent chóru dziecięcego Szafirki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Rybniku. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W roku 2014 ukończyła podyplomowe studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczka wielu warsztatów, seminariów i sympozjów naukowych zarówno w zakresie chóralistyki jak i szeroko rozumianej pedagogiki muzycznej. Chór Szafirki z PSM Ii II stopnia w Rybniku pod jej dyrekcją otrzymał wyróżnienie i II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Pastorałek w Będzinie (2018 i 2022), jest laureatem Złotego i Srebrnego Dyplomu w Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. J. Świdra i otrzymał Główną Nagrodę i statuetkę Głubczyckiego Anioła jako najlepszy chór w kategorii szkół muzycznych w spotkaniach chóralnych Silesia Cantat (2021)
W 2018 roku otrzymała nagrodę indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce)
W chórze Bel Canto pełni funkcję drugiego dyrygenta od 2017 roku.
Manuela Filipska
W Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi zajęcia muzyczno-rytmiczne oraz wokalne.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale kompozycji, interpretacji, edukacji i jazzu.
Bierze udział w licznych projektach muzycznych. Od lat nauczycielka zajęć muzycznych w różnej formie. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, ćwicząc umiejętności wokalne, gry na fortepianie, oraz zaznajamiając z wiedzą muzyczną.