ZESPOŁY INSTRUMENTALNE, MUZYCZNE I WOKALNE
Karolina Hanik
Zajęcia muzyczne u pani Karoliny przeznaczone są dla dzieci od 6 roku życia.
W nauczaniu dzieci i młodzieży pani Karolina stosuje własne, wieloletnie doświadczenie, nabyte między innymi przez współpracę z Marią Meyer, Katarzyną Groniec, Beatą Fudalej (PWST Kraków), Justyną Motylską (PWST Kraków) i wieloma innymi, cenionymi pedagogami; stosuje także w nauczaniu metodę MIX, propagowaną i wdrażaną w Polsce przez IVTOM (Internetional Voice Teacher Of Mix), ćwiczenia z zakresu rytmiki i synchronizacji ciała. Na zajęciach pracuje nie tylko na piosenkach ale także nad rozwinięciem wrażliwości muzycznej i kreatywnością.
Absolwentka Uniewersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Wokalistka specjalizująca się w szeroko pojętym nurcie piosenki artystycznej, piosenki teatralno-aktorskiej i jazzowej. W karierze artystycznej bardzo często bierze udział w wielu ogólnopolskich festiwalach.
Wojciech Świerczyna
Gitarzysta, muzyk sesyjny, pedagog. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku w klasie gitary. Uczeń czołowego polskiego gitarzysty jazzowego-Artura Lesickiego. Koncertował w kraju i za granicą, m.in we Francji, Włoszech i Grecji. Niezwykle wszechstronny gitarzysta, czujący się równie dobrze w repertuarze klasycznym jak i rozrywkowym. Współpracował m.in z Anną Wyszkoni, Pawłem „Bzimem” Zareckim, Norbertem Blachą, Piotrem Nazarukiem, Irkiem Głykiem, Martą Florek, Anną Ruttar, Piotrem Kotasem, Filharmonią Rybnicką, chórem „Soul Hunters Gospel Choir” Katarzyny „Pumy” Piaseckiej, Bydgoskim Chórem Gospel, zespołem „Carrantuohill”. Współpracował z Telewizją Polską w ramach obchodów 30-lecia wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce, Polskim Radiem Katowice, Polskim Radiem Opole. Gitarzysta warsztatów gospel, podczas których współpracował z wybitnymi instruktorami m.in. Peterem Francisem, Ruth Waldron, Waynem Ellingtonem, Juniorem Robinsonem. Związany z Ogólnopolskim Teatrem Muzycznym „Futryna”. Stale udziela się jako muzyk sesyjny, jak również zajmuje się działalnością pedagogiczną. W Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku prowadzi zajęcia gitarowe i wokalne.
Mirosława Piernikarska
Na zajęciach podopieczni rozwijają aktywność artystyczną: poznają piosenki o różnej tematyce, grają na instrumentach tematy rytmiczne i melodyczne, uczą się pięknego poruszania do muzyki oraz zachowania się na scenie podczas występu. Poprzez stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń emisyjnych rozwijają głos i słuch muzyczny. Doskonalą śpiew w 1,2 i 3-głosie.
Na spotkaniach w grupie starszej, młodzież rozwija twórczość własną: dziewczęta samodzielnie aranżują piosenki oraz dokonują pierwszych prób komponowania własnych utworów.
- „Tonus” – zespół powstał w 1989 roku. Należą do niego dzieci w wieku 10 – 14 lat, głównie te, które wcześniej śpiewały jako „Chichoty”.
- „Tonika” – zespół powstał w 2006 zastępując zespół wokalno – instrumentalny „Enigmat”, który działał w MDK w latach 2001-2005 osiągając wiele sukcesów. Jest to grupa bardzo ambitnych i utalentowanych muzycznie młodych dziewcząt i chłopców w wieku 14 –19 lat, którzy śpiewają, grają na różnych instrumentach oraz samodzielnie aranżują i komponują piosenki. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów.
Mirosława Piernikarska jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego – kierunek wychowanie muzyczne.
Ukończyła również:
- Kurs doskonalący „Rytmika” – WOM Katowice,
- Studia podyplomowe „Edukacja informatyczna” – POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Z dziećmi i młodzieżą pracuje wiele lat. Zaczynała jeszcze w podstawówce jako drużynowa zuchowej drużyny „Leśne Duszki”. Swoją przyszłość już wtedy wiązała z pracą z dziećmi. Od lat prowadzi dziecięce zespoły muzyczne, które zdobywają wyróżnienia i nagrody w różnego rodzaju festiwalach i konkursach. W Młodzieżowym Domu Kultury pracuje od września 2001 roku.
Mariusz Miszkurka
Pan Mariusz prowadzi zajęcia instrumentalne (gitara akustyczna, klasyczna, gitara basowa, mandolina, ukulele, instrumenty perkusyjne).
Uczestnikami zajęć są dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa – klasy IV – VIII, szkoły średnie i studenci). Zajęcia odbywają się w grupach wyłanianych pod kątem wieku i umiejętności. W miarę upływu czasu z grup powstają zespoły wokalno-instrumentalne i instrumentalne. Zespoły startują w różnego rodzaju konkursach i przeglądach oraz uświetniają imprezy okolicznościowe organizowane w placówce.
Pan Mariusz Miszkurka pracuje w MDK od 2009r.
Maciej Skowroński
Pan Maciek prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze klasycznej i akustycznej dla dzieci od 11 roku życia. Nauka gry prowadzona jest w dwóch grupach: dla początkujących i dla zaawansowanych.
Oprócz nauki gry na instrumentach pan Maciek prowadzi Zespół instrumentalno-wokalny KAMERTON.
(strona w przygotowaniu)
Małgorzata Kubala - Dorczak
Lidia Blazel-Marszolik
Iwona Remiorz
15 grudnia 2023 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku odbył się koncert z okazji 35-lecia Młodzieżowego Chóru Bel Canto, który od lat prowadzony jest przez dyrygentki panią Lidię Blazel-Marszolik oraz panią Iwonę Remiorz.
Chór Bel Canto w ostatnich pięciu latach brał udział w wielu imprezach kulturalnych związanych z ważnymi wydarzeniami w Rybniku, jak i w regionie. Należą do nich koncerty w ramach Dni Cecyliańskich, te we współpracy
z Filharmonią im. Braci Szafranków czy z innymi orkiestrami, koncerty kolędowe w rybnickich kościołach i innych spotkaniach kolędowych, a także oprawa licznych jubileuszowych i odpustowych mszy świętych w Bazylice
św. Antoniego. Chór również nagrał utwór skomponowany do słów znanej rybnickiej poetki Janiny Podlodowskiej, który stał się hymnem Rybnika. Ponadto regularnie uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach chóralnych
o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim, a także międzynarodowym.
Do najbardziej znaczących osiągnięć w ostatnim czasie należy I miejsce
w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika
w Będzinie (2022 roku), główna nagroda w Głubczyckich Spotkaniach Chóralnych „Silesia Cantat” (w 2019, 2022, 2023 roku), Srebrny Dyplom w XXV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu, II miejsce w Tyskich Wieczorach Kolędowych (2023 rok). Bardzo ważną rolę w rozwoju artystycznym zespołu pełnił jego udział w projekcie prowadzonym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu tzw. Śpiewającej Polski. Jednym z artystycznych wydarzeń zakończonym wielkim sukcesem w postaci nagranej płyty nominowanej do prestiżowej nagrody Fryderyka, był kilkudniowy wyjazd Chóru Bel Canto do Warszawy aby wziąć udział w koncercie pt. „Moniuszko inaczej śpiewany”. Koncert odbył się w czerwcu 2019 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, a połączonym chórom towarzyszyła wspaniała orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. W minionym roku chór wraz z orkiestrą z Ukrainy (z Charkowa) koncertował w ramach tego projektu w wydarzeniu
pt. „Śpiewające ogrody” w Katowicach. Wyjazd w roku 2018 na Ukrainę do Baru, gdzie swoim koncertem Chór Bel Canto z Młodzieżowego Domu Kultury
w Rybniku uświetnił 250-lecie konfederacji barskiej, zaowocował ich udziałem w koncercie z orkiestrą młodzieżową z Baru.
Dyrygentka Chóru “Bel Canto”.
Chórmistrz, pedagog i animator ruchu muzycznego. Ukończyła PSM II stopnia w Rybniku na Wydziale Fortepianu w klasie Karola Szafranka, a następnie studia na Wydziale Wychowania Muzycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Dokształcała się na Seminariach Kodalyowskich i Carla Orffa oraz sympozjach chóralnych (Gdańsk, Gaude Mater – Częstochowa, Legnica, Kalisz, Wrocław). Bierze udział w programie Akademia Chóralna Śpiewająca Polska. Prowadziła chóry, zespoły wokalne i instrumentalne w różnych typach szkół oraz chóry amatorskie na terenie Rybnika. Współpracuje z różnymi instytucjami kulturalnymi i muzycznymi w województwie i całej Polsce. Jako doradca muzyczny z muzyki dzieliła się swa wiedzą organizując warsztaty muzyczne i chóralne dla nauczycieli muzyki i zajęć artystycznych. Jest zapraszana do prac jury konkursów i festiwali chóralnych polskich i międzynarodowych.
Chór młodzieżowy „Bel Canto” pod jej kierunkiem koncertował w różnych prestiżowych festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody w tym wielokrotnie Grand Prix. Chór dokonał licznych nagrań w radiu i telewizji w kraju i za granicą. Posiada płyty CD i DVD z utworami sakralnymi i świeckimi preferując muzykę ludową z regionu śląskiego. Osiągane sukcesy są wynikiem ogromnej pracy utalentowanej młodzieży, która dalej realizuje swoje możliwości wokalne w chórach akademickich i zawodowych koncertując na terenie Polski i całego świata.
Nagrody:
– Ministra Edukacji Narodowej (3-krotnie);
– Kuratora Oświaty w Katowicach (3-krotnie);
– Prezydenta Miasta Rybnika (5-krotnie);
– Laureatka Nagrody „Narcyz” przyznanej przez Izbę Przemysłowo – Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego;
– Nagroda Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury;
– Dyplom Uznania za całokształt pracy w amatorskim ruchu śpiewaczym i muzycznym nadany przez Zarząd Główny PZCHiO.
Odznaczenia:
- Złota Odznaka Honorowa z Wieńcem Laurowym za zasługi w pracy społecznej i dyrygenckiej nadana przez Zarząd Główny PZChiO w Warszawie;
- Zasłużony dla Miasta Rybnika i Katowic;
- Odznaka Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego; Złoty Medal za długoletnią służbę nadana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego;
- Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Iwona Remiorz– wieloletni pedagog i dyrygent chóru dziecięcego Szafirki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Rybniku. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W roku 2014 ukończyła podyplomowe studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczka wielu warsztatów, seminariów i sympozjów naukowych zarówno w zakresie chóralistyki jak i szeroko rozumianej pedagogiki muzycznej. Chór Szafirki z PSM Ii II stopnia w Rybniku pod jej dyrekcją otrzymał wyróżnienie i II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Pastorałek w Będzinie (2018 i 2022), jest laureatem Złotego i Srebrnego Dyplomu w Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. J. Świdra i otrzymał Główną Nagrodę i statuetkę Głubczyckiego Anioła jako najlepszy chór w kategorii szkół muzycznych w spotkaniach chóralnych Silesia Cantat (2021)
W 2018 roku otrzymała nagrodę indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce)
W chórze Bel Canto pełni funkcję drugiego dyrygenta od 2017 roku.