CREATIO WYMIANA – PROJEKT OUTDOOR LIFE 2-10.11.2022

CREATIO WYMIANA – PROJEKT OUTDOOR LIFE 2-10.11.2022

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Młodzież pracowni plastycznej MDK bardzo pracowicie spędziła początek listopada. Miała wtedy miejsce kolejna międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach Programu Komisji Europejskiej Erasmus+. Była to kontynuacja projektu OUTDOOR LIFE zrealizowanego w czerwcu 2022 w Irlandii. W wymianie uczestniczyło 36 młodych ludzi z Irlandii i Polski, reprezentujących dwie zaprzyjaźnione organizacje: Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku i Ballyfermot Youth Service w Dublinie. Głównymi tematami działań były kultura, sztuka, edukacja międzykulturowa i zdrowy styl życia a przede wszystkim możliwości, jakie niosą ze sobą interdyscyplinarne działania plenerowe.

Miejscem dziewięciodniowej wymiany był Kraków, Zwardoń i Bielsko-Biała. Młodzi Polacy i Irlandczycy wspólnie działali, tworzyli i poznawali siebie oraz swoją kulturę. W Krakowie bawili się i uczyli w czasie interaktywnej gry miejskiej, zwiedzili obóz Auschwitz i wystawę Łempickiej w Muzeum Narodowym. Razem włączyli się w realizację Światowego Projektu Artystycznego „Hexagon Interdependence Project 2023”, tworząc wspólny przestrzenny hexagon tematyczny. W innym dniu mieszane grupy wykreowały ogromne plakaty łączące elementy najnowszych technologii z tradycyjnymi motywami ze sztuki polskiej i irlandzkiej. Codziennie odbywały się warsztaty muzyczne, taneczne i filmowe, górskie wędrówki, ogniska, a także zajęcia Nordic Walking i na basenie. Dużo czasu spędzano na dyskusjach, debatach, grach, zabawach i zadaniach programowych.

W sobotę 5 listopada uczestnicy wymiany zorganizowali Wielki Dzień Integracji, na który dotarło wielu zaproszonych gości, głównie dawnych absolwentów i uczestników wymian z poprzednich 20 lat. To międzypokoleniowe spotkanie było okazją do wspomnień, wspólnych zajęć i kolejnych działań artystycznych. W tym dniu otwarto i pokazano międzynarodową wystawę „Peace Relay – Golden Easel” zorganizowana przez ukraińskich artystów i edukatorów.

Współpraca między naszymi placówkami trwa nieprzerwanie od 2003 roku, zmieniają się tylko grupy młodych ludzi. Dla każdego uczestnika wymiany (bez względu na to kiedy w niej uczestniczył) wspólnie spędzony czas był zawsze okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych ciekawych znajomości.

GALERIA