PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI GiR-a 11-18.07.2022

PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI GiR-a 11-18.07.2022

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

„Zamki, skały, groty i twórcze wzloty” to tytuł XII Pleneru Artystycznego Pracowni Plastycznej GiR-a, który od 11 do 18 lipca br. miał miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a jego głównym celem były twórcze działania w atrakcyjnym historycznie i estetycznie naturalnym otoczeniu skał wapiennych.

Oczywiście przede wszystkim rysowaliśmy i malowaliśmy dwa zamki ze Szlaku Orlich Gniazd, do których należą Zamek Mirów (jeszcze w malowniczej ruinie) oraz Zamek Boblice, który jest już odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania.

Wędrując Grzędą Mirowską odwiedziliśmy Jaskinię Stajnia i „wtopiliśmy się” w naturę poprzez malowanie fragmentów ciała i upodabnianie się do wapienia, naturalnych pęknięć i cieni, mchu i roślin skalnych. Na ciele robiliśmy też graficzne ornamenty henną i równie piękne wzory podczas warsztatów „Moje zdanie wśród wielu innych”, w czasie których młodzież na zeskanowanej i wydrukowanej stronie z książki, musiała wyszukać w pojedynczych wyrazach swoją własną poetycką treść i oprawić to cienkopisami i markerami.

Efektowne i zabawne okazały się warsztaty „Legenda w czterech kolorach”, kiedy plenerowicze podzieleni na cztery grupy stworzyli interaktywne prace, zainspirowane legendą związaną z zamkami Mirów oraz Bobolice i zaprezentowali  je sobie nawzajem.

Nie zabrakło przygód, śmiechu i zabawy, wspólnego oglądania filmu oraz prezentacji, ogniska ze śpiewami i pieczeniem kiełbasy, co choć częściowo pokażemy na pracach i na zdjęciach z pleneru podczas jesiennego spotkania podsumowującego.

GALERIA