WERNISAŻ POPLENEROWY PRACOWNI CREATIO 31.10.2021

WERNISAŻ POPLENEROWY PRACOWNI CREATIO 31.10.2021

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Jesień to zwyczajowo czas podsumowań w rybnickim MDK-u. Tak jest i w tym roku. W niedzielny wieczór 31 października odbył się wernisaż wystawy XXV Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego Pracowni Plastycznej CREATIO. Wydarzenie to zgromadziło tłum sympatyków sztuki i kreatywnego działania, wśród których znaleźli się młodzi artyści, ich rodziny i przyjaciele.
           

Wystawa pt. „Hygge nad jeziorami” było wizualną refleksją i artystycznym reportażem na temat dwóch intensywnych tygodni spędzonych przez młodych artystów na Mazurach.

Organizacją wernisażu, instalacją całej wystawy i przygotowaniem poczęstunków zajęli się młodzi wychowankowie pracowni – uczestnicy tegorocznego pleneru.

Wernisaż rozpoczął się minikoncertem muzycznym plastyków z Creatio, potem Dyrektor MDK pani Barbara Zielińska powitała gości i wręczyła nagrody dla najaktywniejszych  i wyróżniających się uczniów w roku szkolnym 2020/21.

Organizator pleneru i prowadząca pracownię Aldona Kaczmarczyk-Kołucka w barwny sposób opowiadała o każdym projekcie i elemencie wystawy, uświadamiając zgromadzonym, na czym polega fenomen plenerów oraz czym różni się edukacja artystyczna od edukacji przez sztukę.

W pierwszej części pokazano prezentacje multimedialne ilustrujące różnorodne działania w mazurskim plenerach – od malarstwa poprzez fotografię, muzykę, żywe obrazy, sport i rekreację aż po kręcenie filmów reklamowych inspirowanych wątkami biograficznymi różnych artystów.
Następnie otwarto wystawę plastyczno-fotograficzną. Można było na niej zobaczyć prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne, małe dzieła wykonane za pomocą sznura i juty, artystyczne parasole, T-shirty, graficzne zabawy z papierem i kamieniem oraz plansze gry interdyscyplinarnej „Bieg przez życie”.

Wystawa uprzyjemniona smakowitym poczęstunkiem pobudziła do rozmów, wspomnień i dyskusji oraz przeniosła wszystkich w klimaty mazurskiego hygge.

GALERIA