FINAŁ BIENNALE EX LIBRISU W HLOHOVCU NA SŁOWACJI

FINAŁ BIENNALE EX LIBRISU W HLOHOVCU NA SŁOWACJI

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W dniach 30.09 – 2.10.2021 odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII Międzynarodowego Konkursu Ex Libris Hlohovec na Słowacji. Na zaproszenie organizatorów Natalia Chrószcz i Patrycja Wieszczak, wychowanki Pracowni Plastycznej GiR-a, pod opieką dyrektor MDK Barbary Zielińskiej i Milady Więckowskiej, pojechały do Hlohovca odebrać nagrody i uczestniczyć w wielu finałowych wydarzeniach. Pierwszego dnia odbyło sie uroczyste powitanie i zapoznanie zaproszonych gości w Muzeum Historii Narodowej w Hlohovcu. Przy tej okazji wszyscy podpisali się na pamiątkowej liście i wypisali do swoich bliskich, wydrukowane specjalnie w tym celu kartki pocztowe z widokami Hlohovca i ex librisami.

            Następnego dnia od rana dzieci i młodzież wzięły udział w warsztatach artystycznych na temat konkursowy “Mamy skrzydła, umiemy latać”, tworząc z różnorodnych materiałów swoje własne skrzydła. Młodzież doskonale się zintegrowała przy wspólnych plastycznych działaniach i powstały fantastyczne, niebanalne i nietypowe wersje skrzydeł, które można było założyć i… pofrunąć dalej…

            Po południu w sali widowiskowej Kina Uśmiech w Hlohovcu odbyło sie uroczyste wręczanie nagród, dyplomów i upominków laureatom konkursu. Następnie organizatorzy i goście przeszli do Muzeum Historii Narodowej, gdzie w sali wystawowej można było podziwiać wyróżnione i nagrodzone grafiki dzieci i młodzieży. Wśród nich znalazło się 17 linorytów z Pracowni Plastycznej GiR-a. W dwóch następnych salach wystawowych można był zobaczyć prace jurorów aktualnej edycji biennale – perfekcyjne grafiki Karola Felixa i piękne ilustracje bajkowe Radoslavy Hrabovskej. Wieczór zakończył sie uroczystą kolacją z występem słowackiego ludowego zespołu.

            Następnego dnia goście biennale zostali zaproszeni na wycieczkę i zwiedzanie Hlohovca, co w pięknej jesiennej aurze było miłym relaksem szczególnie przy interesująco opowiedzianych historiach i anegdotach z przeszłości tego niezwykłego miejsca.

GALERIA