PODSUMOWANIE III MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE NA MAŁĄ FORMĘ GRAFICZNĄ

PODSUMOWANIE III MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE NA MAŁĄ FORMĘ GRAFICZNĄ

7 czerwca 2019 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku odbyło się uroczyste podsumowanie trzeciej edycji Międzynarodowego Biennale na Małą Formę Graficzną “Między czernią a bielą…”, konkursu skierowanego do młodzieży w wieku od 12 do 25 lat. Tytuł wiodący odnosi się do tradycyjnej w grafice czerni i bieli, ale równocześnie daje możliwość wzbogacenia efektów pracy o wszystkie inne zestawienia barwne w jakich można wykonać odbitki. Tegoroczny podtytuł „Średniowieczne zamczyska – historia zaklęta w kamieniach” miał na celu skierować młodych twórców do historycznych miejsc i budowli, często zapomnianych, zrujnowanych i zaniedbanych, ale niezwykłych, fascynujących i pięknych właśnie w tym stanie. Pomimo niewątpliwych zniszczeń jakich dokonał czas i różne koleje losów kamiennych twierdz, ich kształty ze zawalonymi fragmentami ścian, pustymi otworami okiennymi, nadkruszonymi wieżami, sterczącymi nad skarpami skalistych przepaści, pobudzają wyobraźnię i inspirują do tworzenia ich wizerunku dawnego lub współczesnego, a tradycyjne techniki grafiki warsztatowej z jej subtelnymi niuansami i niedopowiedzeniami, doskonale się nadają do oddania takiej atmosfery.

         Na biennale, które objęte było honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Rybnika, wpłynęło 545 prac wykonanych przez młodzież z 80 placówek kulturalnych z Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Czarnogóry, Serbii, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Tajlandii, Chin i oczywiście Polski. 11 kwietnia 2019 r. jury konkursu w składzie: artysta grafik dr hab. Franciszek Nieć, mgr sztuki Martyna Rejczak oraz mgr plastyki Milada Więckowska, dokonało wyboru nadesłanych prac graficznych przyznając 11 nagród, 20 wyróżnień i 55 kwalifikacji do wystawy. Wybrane prace odznaczają się doskonałym warsztatem graficznym z użyciem różnorodnych technik takich, jak linoryt, sucha igła, akwaforta, akwatinta, tekturoryt, monotypia i kolografia oraz ciekawym wyborem obiektu, a także często fantazyjną, ale przemyślaną interpretacją tematu konkursu.

        Finałową uroczystość wręczenia nagród i otwarcia wystawy pokonkursowej, rozpoczął mini spektakl w wykonaniu wychowanek MDK pod kierunkiem pani Zofii Paszendy, w postaci teatru cieni do wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej “Ruiny”. Następnie pani Barbara Zielińska, dyrektor MDK, powitała przybyłych z tej okazji gości: wiceprezydenta Miasta Rybnika, pana Wojciecha Świerkosza, byłą dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, panią Marię Lipińską, radnego dzielnicy Maroko-Nowiny, pana Marka Florczyka oraz nauczycieli, rodziców i przede wszystkim młodych artystów grafików. Pomysłodawczyni konkursu pani Milada Więckowska wraz z pomocą wymienionych osób oraz wychowanków Pracowni Plastycznej GiR-a, wręczyła przybyłym na uroczystość laureatom nagrody i wyróżnienia w postaci dyplomów, upominków oraz folderów z tegorocznymi najlepszymi grafikami. Tło dyplomów i dekorację na scenie zainspirował zamek przedstawiony na grafice Borko Popovića z Czarnogóry, który wraz z innymi wychowankami Szkoły Artystycznej „Petar Lubarda” z Cetynii znalazł się w gronie laureatów. Z wielką przyjemnością kolejny raz gościliśmy na podsumowaniu konkursu laureatkę z Mińska na Białorusi: Katię Lazar wraz z opiekunką artystyczną i mamą Kariną Kharaneka. Całość imprezy uświetnił jeszcze poczęstunek oraz wspólne oglądanie i omawianie wystawionych prac, które podziwiać będzie można w MDK do końca sierpnia 2019 r.

GALERIA

PROTOKÓŁ

FILM