REPREZENTACJA PRACOWNI GiR-a NA UKRAINIE

REPREZENTACJA PRACOWNI GiR-a NA UKRAINIE

Pracownia Plastyczna GiR-a z Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku od 11 do 14 czerwca 2016 r. reprezentowała nasze miasto i Polskę na IV Międzynarodowym Charytatywnym Festiwalu Bajek we Lwowie. Cztery utalentowane przedstawicielki pracowni, to: Karolina Bernacka, Agata Skrzypiec, Klaudia Wysiadecka i Natalia Kurzyńska, a ich opiekunką artystyczną jest pani Milada Więckowska.

Festiwal łączy takie dziedziny i twórców, jak: sztuka teatralna, sztuka plastyczna, kostium karnawałowy, literatura (autorzy bajek, wydawnictwa), sztuka tańca, kreskówkarze (filmy bajkowe) i naukowi badacze bajki. Zatem na zaproszenie organizatora Pana Andrzeja Sendeckiego, dyrektora artystycznego Centrum Kulturalno-Artystycznych Inicjatyw we Lwowie, biorąc udział w części plastycznej festiwalu, wysłaliśmy tam wykonane przez nas wcześniej linoryty o tematyce bajkowej, które zostały zaprezentowane w Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego na międzynarodowej wystawie. Jako uczestnicy festiwalu braliśmy również udział w plenerze pt. “Za siedmioma górami, za siedmioma lasami…”, gdzie dzieci i młodzież inspirując się pięknym otoczeniem starych murów Pałacu Potockich rysowały i malowały swoje wyobrażenie bajkowych światów. Wspólna praca twórcza w wielokulturowym środowisku artystycznym była inspirującym doświadczeniem, cieszyła nawiązywaniem nowych kontaktów i wpływała kreatywnie na warsztat malarski. Zaś poplenerowa wystawa dała możliwość przyglądnięcia się naszej pracy na tle innych i dumy z osiągniętych efektów, uznanych w postaci dyplomu laureata dla naszej pracowni.

Ciekawym edukacyjnym doświadczeniem były warsztaty z tworzenia książki autorskiej w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa, gdzie mogliśmy wykonać tradycyjną metodą swój własny egzemplarz małej książki oraz wizyta w pracowni grafiki, z której prowadzącą zajęcia Lidą Chyr już nawiązaliśmy współpracę.

W ramach festiwalu mieliśmy także okazję zobaczyć przedstawienia teatralne, ze szczególnie wzruszającą azerbejdżańską bajką o miłości ptaka i drzewa, z bardzo ciekawą aranżacją, scenografią i efektami specjalnymi.

Odwiedziliśmy również stałą ekspozycję Narodowej Galerii Sztuki, w której ważne dla nas miejsce zajmują dzieła malarstwa polskiego z obrazami Jana Matejki i Jacka Malczewskiego na czele. W swoich wędrówkach po malowniczym i niezwykle “polskim” Lwowie (nazwy ulic, kościoły, pomniki) nie mogliśmy też ominąć Cmentarza Łyczakowskiego, położonego na wzgórzach wśród starych drzew miejsca spoczynku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki.

GALERIA