CZŁONKOWIE PRACOWNI CREATIO W MACEDONII

CZŁONKOWIE PRACOWNI CREATIO W MACEDONII

Pracownia plastyczna CREATIO – z Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku została wybrana do grona 20 najlepszych szkół artystycznych  i w ostatnim tygodniu maja reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki SMALL MONTMARTRE OF BITOLA 2016 w Macedonii.

W 4-osobowej reprezentacji znalazły się Alicja Dorobis, Julia Szreder , Hanna Wróblewska oraz ich opiekunka artystyczna pani Aldona Kaczmarczyk-Kołucka.

To wielkie artystyczne wydarzenie było nagrodą dla pracowni w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym, w którym wychowankowie Creatio zdobyli dodatkowoż 4 indywidualne nagrody (Złota Paleta) i  4 wyróżnienia.

8-dniowy plener artystyczny w Bitoli był kolorowym i inspirującym wydarzeniem. Stał się dla młodych ludzi platformą, na której splatały się różne kultury, techniki i pomysły. Spotkanie i wspólne działania nastoletnich artystów z wielu krajów (np. Chiny, Polska, Malezja, Rosja, Turcja, Słowacja, Tajlandia, Rumunia, Indie, Macedonia…itp.)  były wyzwaniem i okazją do twórczego rozwiązywania zadań plastycznych i codziennych zwykłych problemów. 

Podczas kilkudniowego pobytu na Bałkanach wychowankowie pracowni malowali w plenerze  na ulicach Bitoli.

Spędzili dzień i tworzyli piękne  prace w Kruševie – górskim miasteczku, który jest najwyżej położoną miejscowością w Macedonii (1 350 m n.p.m.) i  urzeka XIX-wieczną tradycyjną architekturą macedońską.

Inny dzień spędzili opływając malownicze jezioro Ochrydzkie i rysując widowiskowe zaułki pięknej Ochrydy i jej fantastyczne zabytki.

Jeden z ostatnich dni festiwalu był poświęcony Olimpiadzie w Rio i tematyce sportowej, która co 4 lata powraca w program artystyczny Małego Bitolskiego Montmartru.

Jedna z wychowanek Creatio – Hanna Wróblewska – zapewniła już sobie miejsce na przyszłorocznym festiwalu Bitola 2017 – wygrywając dzięki swoim pracom plastycznym z całego pobytu specjalną nagrodę „Gościa Festiwalu ‘17”.Pobyt na Festiwalu Sztuki Macedonii był (obok wystawieniu prac na światowej wystawie INAEA) formą włączenia się Creatio w obchody Międzynarodowego Tygodnia Edukacji Artystycznej UNESCO 2016 i kontynuacją naszej nieustającej PRZYGODY ZE SZTUKĄ.

GALERIA