Wieczorem w ostatni dzień wakacji zakończyliśmy XVIII Interdyscyplinarny Plener Artystyczny Pracowni Plastycznej „CREATIO” – RAJSKA WYSPA ODYSA. Tegoroczny 2-tygodniowy wyjazd na Korfu organizowany był dla uczestników zajęć w pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.
Jako, że plenery pracowni są stałą tradycją od 20 lat i wiele osób uczestniczy w nich wielokrotnie – wśród młodych artystów znalazły się dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna, licealna i studenci.
Mityczna podróż Odyseusza była hasłem przewodnim naszych działań artystycznych i inspiracją dla stworzenia swoistego klimatu wakacyjnej Odysei pracowni Creatio.
W podróży na wyspę zatrzymaliśmy się w węgierskim Szeged (Segedyn) – mieście salami i papryki gdzie w Aquaparku nabieraliśmy sił przed dalsza podróżą po Europie. Na Korfu gościli nas w swoim pensjonacie uroczy niezapomniani Grecy – Kiki i Pablo, z którymi ciężko było się rozstać.
Na wyspie zobaczyliśmy piękne miejsca – Kanał Miłości w Sidari, Wzgórze Tron Cesarza w Pelakes, starożytną Kerkirę z Muzeum Sztuki Bizantyjskiej i bajecznie kolorową starówką, Sinarades z Muzeum Folkloru i symbol Korfu jakim jest półwysep Kanoni z białym kościółkiem Vlacherna.
Aby schłodzić spalane słońcem ciała pływaliśmy na najpiękniejszych plażach wyspy – Glifada, Ermones, Paleokastritsa, czy Agios Gordios.
Wśród naszych stałych plenerowych zajęć mieliśmy warsztaty plastyczne, graficzne i fotograficzne – najczęściej przeplatające się tematycznie. Wieczorami i popołudniami tworzyliśmy „ŻYWE OBRAZY” ( w tym roku podstawą były obrazy symbolistów) i grupowe przedstawienia teatralne „PRZYGODY ODYSEUSZA” w odcinkach. Zorganizowaliśmy także FASHION SHOW – kapelusze przyszłości stworzone na bazie pozostałości z kolacji MCDonaldzie i TEATR CIENI.
Najmłodsza grupa (mimo, ze plastyczna a nie taneczna) stworzyła pod kierunkiem pani Moniki przepiękny układ ruchowy będący taneczną interpretacją teorii KOŁA BARW w świecie koloru. Wszystkie te działania były podziwiane nie tylko przez nas ale także przez okolicznych mieszkańców i turystów.
Późne wieczory były poświęcone prezentacjom multimedialnym, wykładom, filmom i wspólnemu śpiewaniu. Czasu wolnego było niewiele a ten, który pozostał był zapełniony grami i zabawami integracyjnymi, sportowymi i przygotowaniami do wymian i projektów międzynarodowych.
Zakosztowaliśmy też typowo lokalnych przyjemności – nauka tańca greckiego, grecka kuchnia, wieczór folklorystyczny w maleńkiej wsi na wzgórzu (gdzie na zatłoczonej wąskiej uliczce utknął na wiele godzin nasz ogromny autokar), jazdę starym trackiem a przede wszystkim nieustającą gościnność i uśmiech ludzi na wyspie.
Wszystko to mamy zamiar przypomnieć sobie i pokazać innym na naszej wystawie poplenerowej pod koniec września.