PODSUMOWANIE V OKMFF

PODSUMOWANIE V OKMFF

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku 20 lutego 2014 r. odbyło się podsumowanie piątej jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Filmowych “Świat wokół mnie”.

Na finał zaproszono laureatów konkursu oraz uczniów klas licealnych z I i V LO w Rybniku.

Pomysłodawczyni konkursu Ewa Klonowska podsumowując jego kolejne edycje zauważyła, że formuła małych form filmowych okazała się trafna o czym świadczy ilość i poziom nadesłanych prac. W bieżącej piątej edycji nadesłano 23 filmy z całej Polski w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Temat konkursu “Świat wokół mnie” zakładający szeroko pojętą refleksję nad rzeczywistością otaczającą młodych ludzi pozwolił na realizację przemyślanych, ciekawych flmów. Uczniów interesuje świat, w którym żyją, zauważają jego piękno (Tadeusz Baraniecki “O niebieskiej perle”), nie uciekają od codziennych, szkolnych problemów (Patrycja Koziołek, Jakub Kopeć “Wycieczka”), są wyczuleni na negatywne zjawiska społeczne (Grażyna Probierz, Józef Wencławiak “Szansa”), z empatią i wrażliwością patrzą na swoich rówieśników, często wykluczonych, skrzywdzonych przez los (Barbara Medajska “Jesteśmy razem”). Także w grupie młodszych uczniów cieszy pasja i energia z jaką prezentują swoje poglądy na tematy ważne we współczesnym świecie: tolerancji (Bartosz Kasper, Maksymilian Sosnowski “Tolerancja”), wolontariatu (Miłosz Latosi “Marchewki i jabłuszka”).

Przybyli na finał laureaci z Gliwic i Katowic oraz uczniowie klas licealnych mieli możliwość zapoznania się z nagrodzonymi filmami. Oklaskami wyrazili swój aplauz. Następnie Ewa Klonowska wręczyła nagrody przybyłym laureatom. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez MDK, a także książki o tematyce filmowej i płyty DVD, których sponsorem był Polski Instytut Sztuki Filmowej. Opiekunowie uczniów otrzymali publikacje Filmoteki Szkolnej, zaś wszyscy uczestnicy uroczystego finału gadżety Filmoteki Szkolnej przysłane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie i ich opiekunowie zapoznali się z możliwościami działań w dziedzinie filmu, związanych z pakietem Filmoteki Szkolnej.

W imieniu organizatorów Ewa Klonowska zachęciła przybyłą młodzież do własnej twórczej aktywności i zaprosiła do udziału w następnej edycji konkursu, która zostanie ogłoszona we wrześniu.

PROTOKÓŁ

ZDJĘCIA

FILM