WERNISAŻ WYSTAWY PRACOWNI<br>GiR-a 2013

WERNISAŻ WYSTAWY PRACOWNI
GiR-a 2013

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Grafika warsztatowa, rysunek studyjny i malarstwo sztalugowe oraz plenerowe inspiracje pejzażem słowackiej Orawy… to tematyka wystawy Pracowni Plastycznej GiR-a w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku, której wernisaż odbył się 27 września br. Temat bardzo szeroki, bo jest to podsumowanie całorocznej działalności wychowanków pracowni, czyli sześciu grup dzieci i młodzieży od 5 do 23 lat, a równocześnie przedstawienie artystycznych dokonań plenerowych młodych ludzi podczas wakacyjnego pobytu w Orawskim Podzamczu na Słowacji.

      Na wystawie można zobaczyć 190 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych: od rysunku ołówkiem i tuszem począwszy, poprzez techniki łączone węglem i pastelami, typowe malarstwo akrylowe i batik na papierze oraz (a może przede wszystkim) ulubioną grafikę, czyli linoryty czarno-białe i barwne, suchą igłę, kolografię, kalkografię i odcisk. Prace młodszych dzieci oprócz techniki najczęściej łączy wspólny temat, jak np. „Herbatka u misia”, „Miasto w deszczu”, „Zimowy spacer z psem”, czy „Dmuchawce”. Prace młodzieży to np. cykl „Katedry”, który pokazuje uroki architektury gotyckiej w rysunku studyjnym i interpretacji własnej z wykorzystaniem odcisków fakturowych tuszem. Są też zabawne zestawienia, które łączy wspólny dla starszych i dla młodszych temat, jak „Miś i książki”, czyli dla młodzieży martwa natura z misiem, a dla maluchów bajka o pluszowym misiu, który lubi czytać.

Osobnym zestawem są prace wykonane podczas pobytu na Słowacji. Plener to przede wszystkim malowanie w naturze, dlatego nosił on nazwę „Skały i wody Orawy – malownicze zabytki natury”. Zbudowany na skale Zamek Orawski jest miejscem, gdzie dokonania człowieka bardzo mocno związane są z naturalnym krajobrazem, przyrodą i jej potęgą, co młodzież zobaczyła przechodząc przez wszystkie jego kondygnacje oraz oglądając z zewnątrz ze wszystkich stron i malując go stanąwszy u stóp potężnej skały unoszącej się na wodami rzeki Orawy. Poznając okolice Orawskiego Podzamcza młodzi ludzie dotarli też do małej miejscowości Podbiel, która stanowi rezerwat architektury ludowej i w okolicach której, ze wzniesienia o wysokości 690 m n.p.m. i 130 m nad nurtem Orawy, zwanego Czerwoną Skałą, szkicowali widok na rozległą panoramę Tatr. Inspiracja niezwykłym krajobrazem zrodziła ciekawe interpretacje plastyczne w tradycyjnych technikach (akwarelą, temperą, akrylem, pastelami, grafitem, węglem czy sangwiną) oraz nietypowych, które z wykorzystaniem naturalnych materiałów w postaci traw, kwiatów polnych, liści, słomek i patyków łączonych sznurkiem przeobraziły się w rodzaj tkaniny artystycznej, formę wyplatanego obrazu. Ponadto w czasie pleneru w ramach zajęć warsztatowych młodzież wykorzystując sznurki wiązane węzłami makramowymi i drewniane koraliki własnoręcznie szlifowane i malowane, stworzyła niezwykłe bransoletki, które można było zobaczyć tylko podczas otwarcia wystawy, a potem oczywiście wróciły do właścicieli. W czasie wernisażu przedstawiona została również fotorelacja z sukcesów i codziennej działalności pracowni oraz z pleneru w postaci prezentacji multimedialnej, a całość uroczystości uświetnił występ śpiewającego o pięknie natury zespołu wokalno-instrumentalnego „Kaminata” z MDK.

Wernisaż wystawy oczywiście zakończył się uroczystym poczęstunkiem z wielką ilością wspaniałych domowych wypieków przygotowanych przez mamy i samą młodzież. Rodzice, dziadkowie, przyjaciele i znajomi, tłumnie przybywszy w tym dniu do MDK, nie szczędzili pochwał wychowankom GiR-y, a prowadząca pracownię Milada Więckowska z dumą patrzyła na swoich podopiecznych. Dlatego wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli wystawy zapraszamy do naszej placówki, przy ul. Broniewskiego 23, gdzie do 22 listopada br. można będzie oglądać różnorodne, interesujące i bardzo piękne prace młodych-wielkich artystów.

GALERIA

FILM